Haber

Avusturya’da demir yolu işçileri yarın greve gidecek

Avusturya’da yaklaşık 50 bin demir yolu çalışanı toplu iş sözleşmesinde uzlaşı sağlanamadığı için yarın ülke genelinde bir günlük “uyarı grevi” yapacak.

Ülkede demir yolu çalışanları ve işverenler arasında uzun süredir devam eden toplu iş sözleşmesinin 5’inci oturumunda tarafların anlaşamaması üzerine sendikalar, pazartesi ülke genelinde greve gitme kararı aldı.

Buna nazaran, Avusturya genelinde ulusal, bölgesel ve milletlerarası tren trafiğine bir günlük orta verilecek.

Görüşmelerde çalışanları temsil eden VIDA Sendikası, emekçilerin maaşlarının aylık 400 avro artırılmasını talep ederken patronlar ismine görüşmeye katılan Avusturya Ticaret Odası ise bu artışı yüksek bularak görüşmelerin başından itibaren öne sürdüğü 200 avro artırım ve bir seferliğe mahsus 1000 avro prim teklifinden taviz vermiyor.

Sendika ismine görüşmeleri sürdüren Gerhard Tauchner, patronların görüşmelerin başında önerdikleri yüzde 8’lik maaş artışını yüzde 8,44’e yükseltmelerinin yarın düzenlenecek ikaz grevini önleyemeyeceğini belirterek sürecin bu noktaya gelmesinden Ticaret Odasını sorumlu tuttu.

Avusturya Ticaret Odası temsilcisi Thomas Scheiber de “sendikanın gerçek dışı önerisiyle demir yolu bünyesinde yer alan tüm çalışan, iş yeri ve yolcuları rehin aldığını” ileri sürerek kelam konusu grev kararının “sorumsuzca” olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu