Haber

Binanın depreme karşı sağlamlaştırılan duvarındaki kapıyı gizlice açtılar.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Cihangir Mahallesi’nde bir bina depreme karşı güçlendirildi. Ancak binanın zemin katına güçlendirme amacıyla yapılan giydirme cephe gizlice yıkılarak iki dükkân birleştirildi. Binanın statik durumunun da yük kayması nedeniyle bozulduğu ileri sürüldü.

UZMAN RAPORU: BİRLEŞTİRİLMİŞ BÖLÜMLER

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin karşısındaki 6 katlı bina 2015 yılında sarsıntılara karşı güçlendirildi. Bina güçlendirilerek yapılan giydirme cephe, iki dükkânı birbirine bağlamak için gizlice delindi. Binada oluşan hasar mahkeme bilirkişi raporuna da yansıdı. İstanbul 10. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne sunulan ekspertiz raporunda 5 nolu bağımsız bölümler arasında 5 eksende giydirme cephede boşluk açılarak bölümlerin birbirine bağlandığı görülmüştür. 4 ve 5 nolu zemin katta güçlendirme projesine göre. Üretim sürecinin yürütülmesi gerektiği sonucuna varıldı ve sonuçlandırıldı.

BEYOĞLU BELEDİYESİ: DUVARDA PERDE VAR

Mahkeme, Beyoğlu Belediyesi’ne yazı yazarak bina hakkında bilgi istedi. 2 ay önce binaya giden belediye görevlileri, giydirme cephede kapının açıldığını görmelerine rağmen rapor almadan geri döndü. Beyoğlu Belediyesi yetkilileri, binanın güçlendirilmesiyle ilgili olarak mahkemeye genel yazı gönderdi. Durumu fark eden dükkan sahibi aceleyle açtığı kapıyı bu kez giydirme cepheye kapattı.

‘BELEDİYE KAPANDI’

Avukat Zühtü Avcı, belediye ekiplerinin mahkemeye yanlış bilgi verdiğini belirterek görev kabahatinin işlendiğini belirterek, ”Şimdi tekrar kapattılar ama o da şüpheli. Belediye görevlileri, insanların mal ve can güvenliğini hiçe sayarak hem görev suçu hem de insanlık suçu işlediler. Giydirme cephe açılan delik sonrası vasfını kaybetmiş, belediye yetkilileri de üzerini kapatmış.”

haber-beydag.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu