Yaşam

Bir tarih yok oluyor: Kelbessos’ta bir hazine avcısının yağması

ANTALYA – Konyaaltı’ndaki Kelbessos, bölgenin en çok yağmalanan antik kentlerinden biridir. Roma İmparatorluğu tarafından garnizon kenti olarak kullanılan ve Hellenistik dönemlere kadar uzandığı iddia edilen Kelbessos’un orijinal yapılarından biri olan ‘Phallus Binası’, hazine avcılarının son hedefi oldu.

Kentteki lahitleri kıran, derin çukurlar açan ve dinamitle kayaları parçalayan hazine avcıları, birçok eseri tanınmaz hale getirdi. Jeneratör, hilti gibi ekipmanları kaçak kazı yapmak için kullanan ve dinamit için kablo döşeyen define avcılarına karşı herhangi bir önlem alınmaması tepki çekti.

.

İŞLER ZARAR GÖRDÜ

Arkeologların geçen yıla kadar korunan bazı eserlerin bu yıl yerinde olmadığını belirttiği antik kentte yapılan tespitler, yağmanın boyutlarını gözler önüne serdi. Antik kentin nekropolünde bulunan lahitlerden birinin önüne derin bir çukur kazıp önündeki mezarı parçalayan hazine avcılarının, mezar yoluna ve mezarı çevreleyen lahde büyük zarar verdiği görüldü.

.

Büyük bir çukurun kazıldığı nekropol alanındaki bazı lahitlerin de kayıp olduğu öğrenildi. Yağmalanan alana açılan derin çukur nedeniyle zeminin antik çağda garnizon binası olarak bilinen ‘principia’ yapısının seviyesine kadar çöktüğü de buluntular arasında yer alıyor.

.

BİRÇOK UYGULAMA

Şehir merkezine yakın bir konumda bulunan ve büyük bir kültürel mirasa sahip olan Kelbessos Antik Kenti, Antalya’nın kaçak kazılarla en çok talan edilen yerleşim yerlerinden biridir. Bölge halkının tarihin talanına bir son vermek istediği antik kentte, hazine avcılarının açtığı çukurların kapatılması ve kültürel mirasın korunması için Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı ilgili kurumlara çok sayıda başvuruda bulunuldu.

Bölgeyi inceleyen uzmanlara göre, her yağmur yağdığında heyelanların meydana geldiği ve zemin yapısının bozulduğu nekropol alanında tarihi eserlerin yerinden oynamaması ve zarar görmemesi için önlem alınması gerekiyor.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu