Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran lideri Reisi ile görüştü! Her ikisinin de gündeminde Gazze var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 16. Zirvesi için bulunduğu Özbekistan’da İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir araya geldi. İki liderin görüşmesinde öncelikli konu İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları oldu.

DÜNYAYA GAZZE İÇİN ÇAĞRI OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 16. Liderler Zirvesine katılmak üzere dün Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e gitti. Bu sabah Hill’de bir konuşma yapan Erdoğan, “Şu anda Gazze’de 11 bin çocuk ve kadın öldürüldü. Dünya sessiz. Amerika ve Batı sessiz. Çocuklar ve kadınlar. Bunları her gün televizyondan izliyoruz. Burada özellikle Ekonomik İşbirliği Teşkilatı olarak her zaman sessiziz.” “Biz Müslümanlar olarak bugün sesimizi yükseltmezsek ne zaman sesimizi yükselteceğiz?” İfadelerini kullandı.

BAKANLAR DA KATILDI

Zirvenin ardından Erdoğan, İran lideri İbrahim Reisi ile bir araya geldi. Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a; Kendisine Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç eşlik etti.

İSRAİL’İN GAZZE’YE YÖNELİK SALDIRILARI GÜNDEMİNDE

Görüşmede, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları nedeniyle yaşanan insani kriz ve çözüm için atılması gereken adımlar, Türkiye-İran ikili ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in saldırılarını durdurmasının bölge ve dünya barışına hizmet edeceğini, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın yapılacak olağanüstü zirvede adil bir çözüme ulaşmak için çabalaması gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin garantörlük sorumluluğunu üstlenerek sorunu çözmeye hazır olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam dünyasının ortak tavır alarak İsrail üzerindeki baskıyı artırması gerektiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu