Haber

Cumhuriyetin 100’üncü yılı Manisa’da etkinliklerle kutlandı

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle Manisa’nın ilçelerinde törenler düzenlendi.

Demirci’de öğrenciler bando eşliğinde Çereşe Meydanı’ndan törenlerin yapılacağı Kaymakam İbrahim Ethem Akıncı Stadyumu’na yürüdü.

Stadyumda düzenlenen törende Kaymakam Adem Kaya ve Belediye Başkanı Selami Selçuk, halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Demirci’deki programda halk oyunları gösterileri gerçekleştirildi, yarışmalarda başarılı olan öğrencilere madalya ve hediyeler takdim edildi.

soma

Kaymakam Fatih Akkaya, Belediye Başkanı Ali Tulup ile birlikte Soma Atatürk Stadı’nda öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı.

Kaymakam Akkaya konuşmasında Cumhuriyet’in kazanımlarına dikkat çekerek, “Cumhuriyet, anayasadır, demokrasidir, hukuk devletidir, kuvvetler ayrılığıdır, kurumsallaşmış kamu ve özel sektördür, medeniyettir. Cumhuriyet, cumhuriyettir. modern bir insan yaratma projesi, kadın-erkek eşitliği.” söz konusu.

Kırkağaç Jandarma Komando Eğitim Merkezi Komutanlığı askerlerinin stadyumda düzenlenen törende sunduğu gösteriler vatandaşlardan büyük alkış aldı.

Törende, yarışmalarda başarılı olan öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından halk oyunları gösterisi düzenlendi.

Soma’daki kutlamalar geçit töreniyle sona erdi.

Turgutlu

Turgutlu 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Alanı’nda düzenlenen tören, Kaymakam Selami Kapankaya ve Belediye Başkanı Çetin Akın’ın halkın bayramını kutlamasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kaymakam Kapankaya bir konuşma yaptı.

Öğrencilerin şiir okuduğu, müzik dinletisi ve dans gösterisi yaptığı tören, Atatürk Bulvarı’nda düzenlenen geçit töreniyle sona erdi.

Turgutlu’daki törene CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Cumhuriyet Başsavcısı Bahri Yalçınöz, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Sercan Karaçalı, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Dursun, siyasi parti temsilcileri, kamu ve özel kurum temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

kula

Kula ilçe stadında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Kaymakam Ömer Ahmet Özdemir ve Belediye Başkan Yardımcısı Nejat Gülmez’in halkı selamlamasıyla devam etti.

Törende konuşan Kaymakam Özdemir, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı milli mücadele ve 29 Ekim 1923’te ‘En uygun yönetim’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet’tir. Türk milletinin karakteri ve örf ve adetleri Cumhuriyetin idaresidir’ sözü en büyük mirastır.” ve buna değer.” söz konusu.

Konuşmanın ardından öğrenciler müzik, türkü ve şiirler okudu. Yaren grubunun halk oyunları gösterisi yaptığı etkinlikte, öğrencilerin hazırladığı koreografiler ilgiyle izlendi.

Salihli’de 100 yaşındaki Alime Oyar’a ziyaret

Salihli Kaymakamı Mehmet Kamil Sağlam, Cumhuriyetin 100. Yılı dolayısıyla 1 Temmuz 1923 doğumlu ve Cumhuriyet yaşıyla yaşıt olan Alime Oyar’ı evinde ziyaret etti.

Kaymakam Sağlam’ın ziyaretine İlçe Emniyet Müdürü Burhan Demirkıran ve Salihli Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Alim Yavuz da eşlik etti.

Ziyarette konuşan Salihli Kaymakamı Mehmet Kamil Sağlam, kendilerini ağırlayan Alime Oyar’a teşekkür ederek, “Cumhuriyet coşkusunu yaşadığımız bu günlerde, büyüklerimizle aynı yaştaki büyüklerimizi ziyaret etmek istedik. Cumhuriyet olarak onların hayır duasını alın ve onlara şükranlarımızı iletin. Bu nedenle Alime Hanım’ın evindeyiz.” söz konusu.

73 yaşındaki kızıyla birlikte yaşayan 100 yaşındaki Oyar, “ziyaretten duyduğu memnuniyeti” dile getirerek, Cumhuriyet yaşında olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Akhisar’da 100. yıl bebeğine “Güneş” adı verildi

Cumhuriyetin 100’üncü yılının ilk bebeği sabah saatlerinde Akhisar’da doğdu.

Mustafa ve Tuğçe Özdemir çiftinin özel bir hastanede dünyaya gelen ve ‘Güneş’ adını verdiği çocuğu, Manisa’da Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümünün ilk bebeği oldu.

Baba Özdemir, “Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 29 Ekim’de bebeğimiz dünyaya gelmesi bizi çok mutlu etti. İsmini Güneş koyduk, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında da bize hediye edildi. Hayatımıza girdi. Güneş gibi.” söz konusu.

haber-gudul.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu