Haber

‘Deprem bölgesindeki tarımsal faaliyetlerde sorun işgücü’

AKDENİZ Üniversitesi (AU) Ziraat Fakültesi’nden Prof. Cengiz Sayın, “Hasat mevsimi geldiğinde deprem bölgesinde emek talebi olacak. Deprem nedeniyle buradaki iş gücü batı illerine kaydı. rahat yaşıyor.Bölgede tarımsal faaliyetlerde sorun iş gücünde.”

Kahramanmaraş merkezli 11 ili vuran depremlerde on binlerce insan hayatını kaybederken, binlerce iş yeri hasar gördü. Depremden etkilenen binlerce insan yaşamlarını sürdürmek için başka şehirlere göç etti. Bazı işlerin ekimi, bazı ürünlerin hasadı yaklaşırken, deprem bölgesinde 3.7 milyon hektarlık tarım alanındaki faaliyetler sekteye uğradı.

Ülke ihracatının yüzde 8,6’sını sağlayan bölgede depremin yaralarının sarılmasının ardından tarım faaliyetlerinin yeniden başlaması bekleniyor. Tarım ve hayvancılık alanlarında yaşanan tahribatın derecesi henüz net olarak belirlenemezken, tespit çalışmaları sürüyor. Bölgeden tedarik edilen gıda ürünlerinde stoklar nedeniyle sorun yaşanmazken, uzmanlar göç nedeniyle hasat döneminde işçilik sorunu yaşanabileceğini belirtiyor. Cengiz Sayın, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından deprem bölgesinde inceleme yapıldığını ve rapor hazırlandığını söyledi. Sayın Sayın, “Deprem çok yeni, göstergelere henüz ulaşamadık. Ancak tarım açısından etkilerinin bu aşamada çok ciddi problemler olduğunu düşünmemek gerekiyor. Kayıp konusunda net bir veri yok. Hayvancılıkta özellikle hayvansal üretimde biraz daha hayvancılığa ağırlık verilmesi gerektiği düşünülüyor” diye konuştu. Bölgede üretim yapanların desteklenmesi gerektiğini belirten Prof. Küçük ve orta ölçekli firmaların ihtiyaçlarını ayırmak gerekiyor. Sadece nakit desteği değil, fırsatların da işletmelerin orada kalmasını sağlamak gerekiyor” diye konuştu.

Bölgede çiftçilik ve hayvancılık yapanların her yönden desteklenmesi gerektiğini belirten Sayın Sayın, “Bölgenin ekonomik etkisine baktığımızda 10’a 10’un ortasında bir orana sahip. Yüzde 15. Bölgedeki stokların 1 yıldan fazla yeteceğini görüyoruz.Sarsıntılı bölgede hasat dönemi geldiğinde iş gücü talebi olacak.Buradaki iş gücü, deprem nedeniyle batı şehirlerine kaydı. İş gücünün oraya geri dönmesini ve rahat yaşamasını sağlamak için, “Şu anda bölgede tarımsal faaliyetlerde sorun işgücü. Eskiden genç çiftçiler için planlar vardı, bir süre daha devam ettirildi. Bu bölge için bir plan yapılmalı ve tarıma yön verilmeli, genç çiftçiler buraya getirilmeli” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu