Haber

Erdoğan, Seçim Sonrası Doğal Gaz Desteği Uygulama Tarihini Belirledi

Erdoğan, Zonguldak Madenci Anıtı’nda düzenlenen mitinge katıldı. Erdoğan şunları söyledi:

“VATANDAŞIMIZIN BÜTÇESİNE TOPLAM 87 MİLYAR LİRA DESTEK SAĞLAYACAĞIZ”

“İlimize en son 9 ay önce, 20 Nisan’da gelmiştim. Ziyaretimiz sırasında milletimizin asırlık hayali olan Karadeniz doğalgazını resmen işletmeye almanın gururunu yaşadık. Halen devam ediyoruz. Filyos’taki törenimizde duyurduğumuz bedava doğalgaz takviyemizi ilk ay evlerden ısınma dahil hiçbir ücret almadık. Yani devlet olarak doğalgaz faturasını ödedik. Vatandaşlarımıza, daha sonra konutlarda mutfak ve su ısıtma amaçlı kullanılan doğalgazın 25 metreküpünün 11 ay boyunca tüketiminin ücretsiz olacağını söyledik. Nisan ayından bu yana faturalardan 25 metreküpünü kesiyoruz. Bu uygulamayı Nisan 2024’e kadar sürdüreceğiz. Vatandaşımızın bütçesine toplam 87 milyar lira doğrudan destek sağlayacağız.

Sismik arama ve sondaj faaliyetlerimiz kendi gemilerimizle devam etmektedir. ‘Her biri oy “Gazı önceden buluyorlar” diyen beceriksizleri, “Parayı Karadeniz’in, Akdeniz’in sularına gömüyorlar” diyen gafilleri görmezden gelerek ne dedik? Bulan arayandır mottosuyla arama faaliyetlerimize aralıksız devam ediyoruz. Zonguldak Türkiye’yi kömürden sonra doğalgazın merkezi haline getirmeye kararlıyız. Şunu çok açık bir şekilde ifade etmek isterim; İktidarda tam bağımsızlığa ulaşmak en değerli hedefimizdir.

“GABAR’DAKİ PETROL KUYUSUNUN GÜNLÜK ÜRETİMİ 35 BİN VARİLİ AŞTI”

Karadeniz doğalgazının ardından de Gabar’da bulduğumuz petrolün miktar ve kalitesinin yüksek olması da bu atılımlardan biriydi. Hatırlarsanız bu keşfimizden rakip taraf da yararlandı. Milletin sevincini paylaşmak yerine petrol keşfimizle alay ettiler. Peki sonra ne oldu? Muhalefetin hoş karşılamadığı Gabar petrol kuyumuzun günlük üretimi, prestiji ve müjdesiyle bugün 35 bin varili aştı.

11 ili ve 14 milyon vatandaşı etkileyen bu büyük felakette 53 binden fazla insan hayatını kaybetti. Zonguldaklı madencilerimiz, o madencilerimiz, o sarı bereliler o depremde vatandaşlarımızı enkaz altından kurtarmak için adeta seferber oldular.

“EYLÜL AYI ORTASINDA 1.500 ZONGULDAK, 400 BARTIN, 100 KARABÜK olmak üzere toplam 2 BİN İŞÇİ İÇİN RESMİ SÜRECİ BAŞLATTIK”

Meydanlara boşluk atan, bol bol vaat dağıtan, görevi varken bir daha geri dönmeyenlerden değiliz. Biz, ahdine, milletine, milletine verdiği sözlere sadık bir hükümetiz. Her zaman söylüyorum, biz bu milletin efendisi değil, hizmetkarıyız. Biz bu millete hizmet için varız. Bizi, partimizi ve ittifakımızı CHP liderliğindeki muhalefetten ayıran temel özelliğimiz budur. Çok az iş yapıyorlar ama çok sayıda gösteri ve reklam yapıyorlar. İşlerimizle konuşuyoruz, eylemlerimizle konuşuyoruz, projelerimizle konuşuyoruz, sonuçlandırdığımız sözler ile konuşuyoruz. Bu fikrin takipçisi olmak ve yerine getirdiğimiz sözlerin çetelesini tutmak bizim için gurur kaynağıdır. Hatırlarsanız 20 Nisan’da şehrimize geldiğimizde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na 2 bin işçi alacağımızın sözünü vermiştik. Zonguldak’ta 1.500, Bartın’da 400 ve Karabük’te 100 olmak üzere toplam 2 bin işçi için Eylül ayı ortasında resmi süreci başlattık. Gerekli belgeleri ve eğitimleri tamamlayan işçi kardeşlerimiz yavaş yavaş işe başlıyor.

Zonguldak’ta son 21 yılda bugünkü rakamlarla toplam 189 milyar liralık kamu yatırımı yaptık. Eğitime 2 bin 120 yeni derslik kazandırdık. Gençlik ve sporda 10 bin 487 kişi kapasiteli, farklı branşlarda toplam 54 adet yükseköğretim yurt binaları açtık. spor Tesisi inşa ettik. Sosyal yardım anlamında Zonguldaklı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam 3 milyar liralık sosyal yardım desteği sağladık.

Kentsel dönüşümde şehrimizde riskli bina olarak belirlediğimiz 2 bin 618 bağımsız bölümü dönüştürdük. Zonguldak’ta 5 adet millet bahçesi projemiz var. 2 adet millet bahçemizi tamamladık.

Yaptığımız yatırımlarla Zonguldak’ın içme suyu sorununu tamamen çözdük. Alaplı Barajı’nın inşaatı devam ediyor. Zonguldaklı çiftçilerimize toplam 718 milyon liralık tarım desteği sağladık.

Karadeniz gazını hanelere ulaştıran Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisini hayata geçirdik. Sakarya Doğal Gaz Sahası Projesi’nin ikinci fazı ile Batı Karadeniz Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin ikinci ve üçüncü fazları ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Zonguldak merkez dahil 15 ilçe ve ilçeye doğalgaz gönderdik. Önümüzdeki dönemde Beycuma, Elvanpazarcık, Kandilli, Karaman, Karapınar ve Nebioğlu’na doğalgaz vermeyi planlıyoruz. “Hizmetlerin katlanarak devamı açısından 31 Mart seçimleri çok önemli.”

ZONGULDAK İL ADAYLARI

Erdoğan daha sonra Zonguldak ilçe ve belde belediye başkan adaylarını açıkladı. Erdoğan’ın açıkladığı ilçe adayları şöyle:

Alaplı:Recep Ocak

Çaycuma:Bünyamin Bostancı

Devrek:Özcan Ulupınar

Ereğli:İbrahim Sefer

Gökçebey:Erkan Soner Kodaman

Kilim:Kamil Altun

Koz:Ali Bektaş

ZONGULDAK İLÇE ADAYLARI

Gumeli:Aytaç Tosun

Filyos:Ömer Ünal

Karapınar:Nejdet Dernek

Perşembe:Turhan Okumuş

Saltukova:Adil Düzlü

:Hamile Satıldı

Gülüç:Kerim Sönmez

Kandilli:Osman Çakmakoğlu

Ormanlık:Bayram Başol

BAKICI:Sezgin Özdemir

Çatalağzı:Yunus Lütfi Çoban

Gelik:Hikmet Bektaş

Muslu:Şener Aydın

Beycuma:Vural Kundakcıoğlu

Kaynak: ANKA / Siyaset

haberihsaniye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu