Haber

Geleneksel Çin Dragon Boat Festivali İstanbul’da Kutlandı

Bu yıl 22 Haziran’a denk gelecek olan geleneksel Çin Dragon Boat Festivali, Türkiye’nin en kalabalık şehrinde gerçekleşecek. İstanbulyılında kutlandı.

Okan Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü tarafından Perşembe günü düzenlenen kutlamada Zongzi tadımı, Çin kaligrafi standları ve yapışkan pirinç havanın bambu veya kamış yapraklarına piramitlere sarıldığı klasik Çin çay seremonisi gibi etkinlikler yer aldı.

Dragon Boat Festivali, vatanseverliği ve klasik şiire katkılarıyla tanınan ünlü Çinli şair Qu Yuan’ın (yaklaşık MÖ 340-278) anısına Çin ay takviminin beşinci ayının beşinci gününde kutlanır.

Etkinlikte konuşan Çin’in İstanbul Başkonsolos Vekili Wu Jian, Çin’in en eski festivallerinden birini kutlayan katılımcılara teşekkür etti.

Çin ve Türkiye’nin kültürlerarası işbirliğine büyük önem verdiklerini belirten Wu, festivalin birlik ve beraberliği sergilemek için değerli bir fırsat olduğunu söyledi.

Okan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Güliz Mugan, üniversitede bulunan Konfüçyüs Enstitüsü’nün halka açık etkinliklerle Çin kültürünü Türkler arasında tanıtmaya çalıştığını söyledi.

xinhua Haberler Ajans muhabirleri İstanbul’dan bildiriyor. (XHTV)

Kaynak: Xinhua / Kültür ve Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu