Haber

Hatay’ın belediye başkanı kimdir? Lütfü Savaş kimdir? Hatay Belediyesi hangi partiden?

Hatay Belediye Başkanı son günlerde yaptığı açıklama ve yorumlarla dikkat çekiyor. Deprem gündemiyle ilgili açıklamaları vatandaşların ilgisini çekerken Hatay Belediye Başkanı kimdir? Lütfü Savaş kimdir? Hatay Belediyesi hangi partiden araştırıldı.

HATAY BELEDİYE ŞİDDESİ LUTFÜ SAVAŞ KİMDİR?

Doğum: 23 Mart 1965

(57 yaşında)

Antakya, Türkiye

Lütfü Savaş, Türk siyasetçi ve doktordur. 23 Mart 1965’te Hatay’ın Yayladağı ilçesine bağlı Dağdüzü köyünde dünyaya gelen Lütfü Savaş’ın çocukluğu ve gençliği Antakya’nın Havuzlar Mahallesi’nde geçti. 1990 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Kendini milliyetçi çizgide tanımlayan Savaş, 2009 Türkiye yerel seçimlerinde Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki görevinden ayrılarak AK Parti’den Antakya Belediye Başkan adayı oldu ve %47,3 oyla seçimleri kazandı. Görevi süresince Asi Nehri’nin temizlenmesi başta olmak üzere birçok hizmette bulundu. Ancak Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 2014 Türkiye yerel seçimlerinde Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olarak Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i aday göstermesi üzerine Adalet ve Kalkınma Partisi’nden istifa etti. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun isteği üzerine, annesinin önerileri ve Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 yandaşı olduğu görüşüyle ​​2014 Türkiye yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Adayı olarak aday gösterildi. unsurlar milliyetçiliktir.[4]Yüzde 41 oyla Hatay’ın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yine Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı’nın Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak yeniden aday gösterildi. Oyların %55,17’sini alarak yeniden cumhurbaşkanlığına seçildi.

osmaneli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu