Ekonomi

İki banka Çin büyüme tahminlerini düşürdü

Düşük iç talep, azalan ihracat ve Çin’de zayıflayan gayrimenkul sektörünün yol açtığı ekonomik sıkıntılar, yatırım bankalarının büyüme tahminlerini aşağı yönlü açıklamasına neden oluyor.

Mayıs ayının başında Çin’in bu yıl yüzde 6,4 oranında büyüyeceğini tahmin eden JPMorgan ekonomistleri, varsayımlarını sert bir şekilde yüzde 4,8’e revize etti. Bankaya göre Çin ekonomisi gelecek yıl yüzde 4,2 büyüyecek ve böylece büyüme üç yıl üst üste yüzde 5 olan resmi hedefi aşacak. altındakalacak.

Barclays ekonomistleri de Salı günü açıklanan ekonomik verilerin ardından 2023 Çin büyüme varsayımlarını 0,4 puan indirerek yüzde 4,5’e çekti. Country Garden tahvil ödemesini kaçırdıktan sonra emlak sorunları Çin’in gölge bankacılık sektörüne de yayılıyor.

Zhongrong International Trust’ın yöneticisi Wang Qianq, yatırımcılara 8 Ağustos prestijine sahip bir dizi iş için ödemeleri kaçırdıklarını bildirdi. Konuya yakın kaynakların aktardığına göre Wang, bir kısmı kısa vadeli enstrümanlar olan en az 30 iş için ödemelerin ertelendiğini belirtti.

Çin Merkez Bankası’nın saldırıları sürüyor. Banka, yuan referans oranını beklentilerin üzerinde belirlerken, piyasaya Şubat ayından bu yana en yüksek seviyede likidite enjekte etti.

cayirliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu