Haber

Kürt böreği Küt böreği oldu: ‘Sözde Kürt böreği’ diyebilirlerdi, Allah razı olsun

ANKARA– Bazı tanıtımlarda tescilli Kürt böreğinin “kut” olarak yazılması Meclis’te “asimilasyon” ve “ırkçılık” tartışmalarına yol açtı.

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan HEDEP Küme Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Kürt böreğinin Rengo lakaplı Bileceli Mehmet Efendi’nin yaptığı tescilli bir börek olduğunu ve İstanbul’da adına festival düzenlendiğini söyledi. Yüz yılı aşkın bir geçmişe sahip olan böreğin “bazı cahiller” tarafından “kut” olarak yazıp tanıtıldığını söyleyen Beştaş, şöyle konuştu:
“Her şeyi özümsemişsin, aslında tek bir börek kalmıştı geriye. Kalbin çarptığı için mi hamur işi yaptın? Sorununuz nedir? Gerçekten soruyorum. Dağlardaki “kart kurdu” sesinden Kürtleri çıkardığınız yönündeki teoriniz doğru çıkmadı. Artık kesildiğinde buna “güm güm” sesi mi diyeceksin? Peki Boşnak böreği, Laz böreği, Gürcü mantısı, Çerkez tavuğu, Arap aşısı öneriniz var mı? Laz böreğine az böreği, Çerkez tavuğuna ise erkez tavuk deyin, bu kadar. Bu coğrafyada insanların emeğine, ışıltısına, yeme-içme kültürüne karışmak kimsenin haddine olmamalıdır. Kürt böreği Kürt böreğidir, ırkçılık ve lezzet bir arada olan şeyler değildir, bu börekten elinizi çekin. Madem bu kadar ırkçısınız, yemeyin derim.”

‘Efendim o böreği istiyoruz’

MHP Kümelenme Başkan Yardımcısı Erkan Akçay, “Irkçılığı yapan sizlersiniz. “Bunu ilk kez duyuyorum” diye tepki gösterdi. YETERLİ Partisi Kümelenme Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu da “Efendim, biz sadece o böreği istiyoruz” diye seslendi.

Yerinden konuşan MHP’li Akçay, “Biz de Kürt böreği, Arnavut böreği, Çerkez tavuğu yeriz ama ilk defa duydum” derken, HEDEP’ten Beştaş ise “Bir dahaki sefere börek getireceğim” yanıtını verdi.

TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Cumhurbaşkanı, “Belli bir yaşa kadar yediklerimiz, belli bir yaştan sonra yemediklerimiz bizi hayatta tutar. “Şöyle de söylenebilirdi: ‘Sözde Kürt böreği’ de diyebilirlerdi ama yine Allah razı olsun, ‘kut’ dediler.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu