Sağlık

Kuveytli hasta ‘robot’ desteğiyle Türkiye’de yeniden doğdu

İSTANBUL (İGFA) –Kuveytli Roqaya S Wojdni, şiddetli sırt ağrısı nedeniyle 13 yılda 4 kez (bel fıtığı ve omurga sorunları nedeniyle) fıtık ameliyatı olmak zorunda kaldı.

67 yaşındaki Wojdni’nin talihsizlikleri onu takip etti. Bazılarının sınırında hasar vardı, bazılarının vücuduna yerleştirilen vidalar çoktan yerinden oynamıştı, bazılarının da ağrı ve halsizlik vardı. Son iki ameliyatı geçen Haziran ayında bir hafta ortasındaydı.

Ancak son ameliyatından sonra tekrar yürüyemez oldu, tüm vücudu hareketsiz kaldı ve yatalak oldu.

“Vücudumda ayak parmaklarımdan sadece birkaçı hareket edebiliyordu” diyen Wojdni, tamamen yıkıldığını ve umudunu yitirdiğini sözlerine ekledi. Sadece ayak parmakları hareket edebilirken Sanal Oyun eşliğinde Robotik Rehabilitasyon tedavisi ile hızlı ilerleme kaydeden ve hastaneden tek başına çıkan Wojdni, “Bir daha yürüyebileceğimi hiç düşünmemiştim. İnanılmaz bir tedavi ve inanılmaz bir ilgi gördüm. Hepsine minnettarım” dedi. Acıbadem Taksim Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Çorum da Robotik Terapinin faydalarını en çarpıcı boyutuyla gösterdiğini belirtti.

ROBOT’A GÜÇ VERİLDİĞİNDE…

Acıbadem Taksim Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Çorum, Robotik Tedavi sürecinde Wojdni’nin tedavisindeki hızlı iyileşmeyi gördüklerini de belirtti.

Çorum, hastaya 3 ay fizik tedavi uyguladıklarını, yürüme ve kas kuvvetinde yeterli düzelme olmayınca Robotik Tedaviye başladıklarını söyledi. Çorum, “Robotik Rehabilitasyon Tedavisine başladığımızda çok hızlı bir yol kat ettik. Her gün robotik cihazlar, elektroterapi, kondisyon bisikleti, ayakta yürüme egzersizleri ve fizyoterapi başladı. Hastamız bir ayda yardımsız, bağımsız yürüyebilir hale geldi. kimseden” dedi.

haberhamur.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu