Haber

Peru’nun eski Devlet Başkanı Castillo, Meksika’ya sığındı

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Peru’nun eski Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun siyasi kriz sırasında Meksika’ya sığınma talebinde bulunduğunu açıkladı.

Meksika Devlet Lideri Lopez Obrador yaptığı açıklamada, Peru’nun eski Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun Peru Cumhuriyet Kongresi tarafından görevden alınmasının ardından başkent Lima’daki Meksika Büyükelçiliğini arayarak siyasi sığınma talebinde bulunduğunu ancak yolda tutuklandığını söyledi. Obrador, Castillo’nun kendi ofisini arayarak telefonunun dinlendiğini ve sığınma talebinde bulunacağı Lima’daki Meksika Büyükelçiliği’nde kendisine kapıyı açmasını istediğini söyledi. Bunun üzerine Obrador, Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard’ı arayarak, Meksika’nın iltica geleneğine uygun olarak Castillo’ya büyükelçiliğin kapısını açması talimatını verdiğini söyledi.

Meksika’nın Lima Büyükelçiliği kuşatıldı

Obrador, Castillo’nun Lima’daki Meksika Büyükelçiliği’ne varmadan gözaltına alındığını belirterek, o sırada Peru polisinin büyükelçilik binasını çevrelediğine ve bazı vatandaşların polise destek verdiğine dikkat çekti. Obrador da konuşmasında, “Pedro Castillo’nun insan haklarına saygı gösterilmesini, gerçek yasalara göre yargılanmasını ve ailesinin korunmasını istiyoruz. Geri kalan siyasi çıkarlar Dışişleri Bakanlığımız tarafından yakından takip edilecektir.”

Boluarte, Peru’nun ilk kadın cumhurbaşkanı oldu

Görevden alınan Castillo’nun yerine Devlet Başkan Yardımcısı olan 60 yaşındaki solcu avukat Dina Boluarte getirildi. Boluarte, ülkenin ilk kadın devlet lideri oldu. Peru’da Castillo dün, kendisini görevden almak isteyen Peru Cumhuriyeti Kongresi’ni feshederek acil durum ilan ettiğini duyurdu. Kongre ise 53 yaşındaki solcu Castillo’nun kararına uymayacağını açıklayarak oturuma devam etti ve yapılan oylama sonucunda Castillo’nun görevden alınmasına karar verildi. Cumhuriyet Kongresi, 17 ay Peru Devlet Lideri olarak görev yapan ve bu süre zarfında defalarca yolsuzlukla suçlanan Castillo’yu görevden almak için iki girişimde bulundu. – MEKSİKA ŞEHRİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu