Haber

Putin, Belarus’a nükleer silah sevkiyatı için tarih belirledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, özel depolama tesislerinin tamamlanmasının ardından 7-8 Temmuz’da Belarus’a taktik nükleer silah sevkiyatına başlayacaklarını açıkladı. Böylece Rusya, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından ilk kez yurt dışında resmi olarak bir nükleer savaş başlığına sahip olacak.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko’yu Soçi’deki yazlık konutunda karşılayan Putin, “her şeyin planlandığı gibi ilerlediğini” vurgulayarak, “İlgili tesislerin hazırlıkları 7-8 Temmuz’da tamamlanacak ve ivedilikle çalışmalara başlayacağız” dedi. Bölgenize uygun tipte silah konuşlandırın.” Lukashenko, Putin’e teşekkür etti.


Rus ordusunun İskender M füze fırlatıcılarıFotoğraf: Kirill Kukhmar/TASS/imago

Mart ayında yaptığı açıklamada Putin, ABD’nin Avrupa ülkelerinde onlarca yıldır taktik nükleer silah bulundurduğunu ve Belarus’a da sevkiyat kararı aldıklarını belirtmişti. ABD, Putin’in Belarus’a nükleer silah gönderme planlarını eleştirdi, ancak Putin’in bu silahları kullanmaya hazırlandığına dair rastgele bir işaret görmediğini söyledi.

İskender füzeleri Belarus’a sevk edildi

Nükleer silahların kullanılması konusunda nihai kararı verecek olan Putin, daha önce yaptığı açıklamada, Belarus’a nükleer başlık taşıma kapasiteli kısa menzilli İskender balistik füzelerinin sevk edildiğini belirtmişti. Beyaz Rusya ayrıca Su-25 savaş uçaklarının nükleer başlık taşımaya hazırlandığını bildirdi. Rus kaynaklarına göre söz konusu füzeler 500 kilometre, Su-25 uçakları ise 1000 kilometreye kadar menzile sahip.

Beyaz Rusya’nın başkent Minsk yakınlarındaki ana hava üssünden fırlatılacak füzelerin Doğu Avrupa ülkeleri ile Almanya’nın başkenti Berlin ve İsveç’in başkenti Stockholm’ü vurma potansiyeline sahip olduğu belirtiliyor.

rtr/BK,EC

arapgirajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu