Yaşam

Tam 50 Yıl Boyunca Erkek Kılığında Doktorluk Yapan Kadının Ağzınızı Açık Bırakacak Hikâyesi: Neden Böyle Bir Şey Yaptı?

50 yıl boyunca doktorluk yapan ve tıp tarihinde birçok ilkin temellerini atan James Barry, aslında bir erkek değil Margaret Ann Bulkley isimli bir kadındı.

Gelin bu hikâyenin detaylarına bakalım.

Margaret Ann Bulkley, 1789’da İrlanda’da doğdu.

Kendisi kadın doktor olmanın ve askeri cerrah olarak çalışmanın neredeyse imkansız olduğu bir dönemde dünyaya gelmişti. Margaret, 20’li yaşlarında annesinin yardımı ile kılık değiştirmeye ve James Barry olmaya karar verdi.

Barry, tıp okumak istiyordu. Bu isteğinin kendi iyiliği için mi yoksa Margaret olarak doktorluk yapamayacağı için mi olduğu belli değildi. Ayrıca o zamanlar Barry’nin ailesinin, güvenilir bir geliri yoktu.

Bu sebeple bir doktor maaşı, kendisine ve ailesine oldukça cazip görünüyordu.

Barry, amcasından kalan mirası, kimliği ve kıyafetleri kullanarak Edinburgh’da tıp fakültesine kaydoldu. 1813 yılında da orduya doktor olarak girdi. Nihayet çocukluk hayali gerçekleşmişti.

James Barry, çok geçmeden kariyerinde beklenmedik bir ilerleme kaydetti. Güney Afrika’dan Hindistan’a kadar olan kolonilerin çoğuna gönderildi. Burada hastaları tedavi etti ve hatta yeni tıp mezunları yetiştirdi. 

Ayrıca Afrika’da cüzzam ve kolera hastalıklarının yayılmasına son vermişti.

Görev yaptığı süreçte hapishane ve akıl hastanelerinde çalıştı. Yine Cape Town’daki hastanede ölüm oranlarının %90 azalmasını sağladı. Bunun sonucunda İngiliz ordusunda bir doktorun alabileceği en yüksek tıbbi madalyayı almaya hak kazandı.

Öte yandan James Barry, sezaryen ameliyatını başarıyla gerçekleştiren ilk doktordu. Yani Margaret, yaklaşık 50 yıl boyunca erkek kıyafetleri içinde yaşadı. Bu süre zarfında da 46 yıl boyunca orduda, erkeklerin içinde çalıştı.

1859 yılında ise emekledi oldu ve 5 yıl sonra da vefat etti. 

Barry’nin son dileği, bedeni yıkanmadan içinde öldüğü giysilerle gömülmekti. Fakat bu dileğe uyulmadı ve hemşire, cenazeyi gömmeye hazırlanmak için onun kıyafetlerini çıkardığında gerçek ortaya çıktı.

Sonrasında Dr. James Barry, kamuoyuna duyurulmadan sessiz bir şekilde Londra’daki Kensal Green mezarlığına gömüldü. 

Kaynaklar: History, Matematiksel

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu