Haber

TBMM Genel Kurulu’nda, Kalıcı Yaz Saati Uygulamasının Yarattığı Sorunların Araştırılması Önergesi Reddedildi.

CHP’nin kalıcı yaz saati uygulamasının yarattığı sorunların araştırılması önergesi TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Altı yıldır ‘kalıcı yaz saati uygulaması’ denilen ucube bir sistemle vatandaşımızın, çocuklarımızın, kadınlarımızın hayatını eziyete çevirdiniz. Çocuklarımız, çalışan kadınlar sabah kalkıyor karanlık, evine dönüyor karanlık yani gün yüzü görmüyorlar. Tasarruf var mı? Yok. ‘Bilimsel bir rapor var’ diyorsunuz. Rapor da ortada yok. Bir açıklamada yok sadece laf, hep, ‘ben yaptım oldu.’ Sarayın ışıklarını haftada bir gün kaparsanız yeterli tasarruf sağlanacak ama milletin hayatını tehlikeye atıyorsunuz” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, CHP’nin “Kalıcı yaz saati uygulamasının yarattığı sorunların araştırılması” önergesinin gündeme alınması önerisi görüşüldü. Öneri, AKP ve MHP’nin oyları ile reddedildi.

Önerinin münasebetini CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın açıkladı. Akın, şunları söyledi:

“SARAYIN IŞIKLARINI HAFTADA BİRGÜN KAPARSANIZ YETERLİ TASARRUF SAĞLANACAK”

“Altı yıldır ‘kalıcı yaz saati uygulaması’ denilen ucube bir sistemle vatandaşımızın, çocuklarımızın, kadınlarımızın hayatını eziyete çevirdiniz. Çocuklarımız, çalışan kadınlar sabah kalkıyor karanlık, evine dönüyor karanlık yani gün yüzü görmüyorlar. Tasarruf var mı? Yok. ‘Bilimsel bir rapor var’ diyorsunuz. Raporda ortada yok. Bir açıklamada yok yalnızca laf, daima, ‘ben yaptım oldu.’ Sarayın ışıklarını haftada bir gün kaparsanız kâfi tasarruf sağlanacak fakat milletin hayatını tehlikeye atıyorsunuz.

Enerjide ‘103 bin kurulu gücümüz var’ diyorsunuz 52 bin megawatt şurası tüketim geldiği anda sistem kilitleniyor, daha bunu beceremiyorsunuz. Çıkıp yaz-kış saatiyle ilgili tasarruftan bahsediyorsunuz.

“TASARRUF YOK BÜYÜK BİR İNAT VAR”

2017’de dünya genelinde kalıcı yaz saati analiz ediliyor. Bir tasarruf olduğuna bakılıyor, herhangi bir tasarruf yok. Oxford Enerji Araştırmaları Enstitüsü bir araştırma yapıyor 2012’yle 2020 yılları ortasındaki bilgileri inceliyor. ‘Kalıcı yaz saati uygulamasıyla alakalı bir tasarruf sağlanmadığı anlaşılmaktadır. Uygulamanın elektrik tüketimi üzerinde gözlemlenir hiçbir etkisi yoktur’ diyor. Yani tasarruf yok. Ne var, büyük bir inat var. İnat, burada damat bakanın mirasına sahip çıkmayın inadı. Beşerler tehlikede, beşerler karanlıkta hala damat bakanın yaptığı ‘yanlış’ demeye korkuyorsunuz. Tasarruf datalarını açıklayın da görelim, bilim adamlarımı görsün, incelesin ve bununla ilgili bir açıklama ortada olsun. Her şey lafta.

Çocuklarımızın inançlı ulaşımını riske atıyorsunuz. Teyide muhtaç bir savınız var. ‘6 yıldır bunu uyguluyoruz ve bir tasarruf sağlıyoruz’ diyorsunuz. Bakana soruyoruz; komitede soruyoruz, burada soruyoruz, yazılı soruyoruz karşılık yok. ‘Rapor nerede’ diyoruz, raporda yok. Teyide muhtaç olan argümanınızı burada teyit etmeniz lazım. Burada verdiğimiz araştırma önergesini komiteye aktaralım, kurulda araştırılsın bir tasarruf var mı diye.

“İKTİDARIMIZIN İLK 90 GÜNÜNDE BU UCUBE SİSTEME SON VERECEĞİZ”

İktidarımızın birinci 90 gününde bu ucube sisteme son vereceğiz. Vatandaşlarımız sabah kalkıyor, bakıyor karanlık, elektrikleri açıyor. Elinizi vicdanınıza koyun daha sonra da kendi çocuklarınızı o evlatlarımızın yerine koyun. Yollarda karanlık olan yerler var. Çalışan bayanlar yola gittiği vakit, evlatlarımız gittiği vakit büyük bir tedirginlik içerisinde. Bunu ortadan kaldırmamız lazım. ‘Biz yanlış yaptık’ demeyi öğrenin zira bu iş yanlış. ‘Damat bakan zaten enerji sektörünü batırmıştı, ondan sonra maliyeye geldi orayı batırdı, burada da yanlış yaptı biz söyleyemiyoruz. Saraydan bize böyle bir talimat geldi’ diyin de vatandaşlarımız bilsin.”

CHP grup önerisi hakkında söz alan İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar şunları kaydetti:

“BUGÜN TÜRKİYE’NİN DOĞUSUYLA BATISI ARASINDA CİDDİ BİR SAAT FARKI VAR”

“Aslında hepimiz bir probleminin olduğunun farkındayız. Sabahın köründe evlatlarımız kalkıyor, gözleri yarı açık, yarı kapalı elektrik düğmelerini bulmaya çalışıyor. Bu problemi çözmek için bu kadar mücadele etmeye gerek yok. 6 yıldır bunu uyguluyorsunuz ve bir türlü de bu inadınızdan vazgeçmiyorsunuz. Bugün Türkiye’nin doğusuyla batısı ortasında önemli bir saat farkı var. Iğdır’da saat 7’ye 10 kala güneş doğarken, Edirne’de 8’i 5 geçe fakat gün ışıyor. İddianızdan daha fazla elektrik tükettiğimizin farkında mısınız? Bilmiyorum.”

Öneri hakkında konuşan HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit ise şöyle konuştu:

“ENERJİDE TASARRUF DİYE GETİRDİNİZ LAKİN AKSNE GÜÇ SARFİYATI DAHA DA ARTIYOR”

“Partili Cumhurbaşkanı Sistemi’nin bakanı olan Berat Albayrak bir uygulama getirdi. Kime, neye dair getirdi, hangi bilimsel datayı temel aldı hiçbir şey bilmiyoruz. Bugün geldiğimiz noktada çocuklarımız sabahın köründe, karanlıkta kalkıyorlar okula gidiyorlar ve birden fazla gün batımından sonra gece karanlığında meskenlerine dönüyorlar. Sahiden bu yaz saati uygulamasının kışında devam etmesinde mutlu olan bir kesim var mı? Yok. Bir kesim var oda güç şirketleri. Zira siz bu uygulamayı güçte tasarruf diye getirdiniz ancak tersine güç sarfiyatı daha da artıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu