Ekonomi

TCMB, Şubat ayı enflasyonunda gıda grubuna dikkat çekti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), enflasyonun 50. ayı olan Şubat’ta fiyat gelişmelerine paralel olarak elektrik fiyatlarındaki düşüş eğiliminin yanı sıra gıda fiyatlarının yüksek seyrine dikkat çekti.

TCMB değerlendirmesinde, Şubat döneminde tüm ana kümelerde yıllık enflasyonun güçlenerek gerilediği vurgulandı. Döviz kurları ve emtia fiyatlarındaki görünüme paralel olarak son aylarda elektrik fiyatlarındaki ılımlı seyrin devam ettiğine işaret eden TCMB, bu dönemde temel mal grubundaki aylık artışların da yavaşladığına işaret etti.

Hizmetlerdeki fiyat artışının bir önceki aya göre yavaşladığını ancak yemek, eğitim ve bakım-onarım gibi kalemlerin öncülüğünde görece yüksek kaldığını belirten TCMB, aylık kira artış oranının geçen aya göre önemli ölçüde düştüğünü vurguladı. geçtiğimiz ay.

Tüm bunlara ek olarak TCMB, başta sebze, kırmızı et, süt ve süt ürünleri olmak üzere gıda fiyatlarının yüksek oranda artmaya devam ettiğini söyledi.

Şubat ayında üretici fiyatlarındaki aylık artışın, elektrik fiyatlarındaki belirgin düşüşün de katkısıyla zayıfladığını belirten TCMB, bu görünümü sergiledi. altındaTemel göstergelerde yıllık enflasyonun düştüğünü, göstergelerde mevsimsellikten arındırılmış aylık artışın önemli ölçüde yavaşlayarak Ocak öncesi seviyelere gerilediğini söyledi.

yunusemre-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu