Haber

Amasra maden faciası davasının ikinci duruşması başladı

BARTIN’ın Amasra ilçesinde meydana gelen maden faciasıyla ilgili 7’si tutuklu 23 sanıklı davanın ikinci duruşması başladı. Bugünkü duruşmada tutuksuz yargılanan sanıklardan 15’inin savunmasına geçilecek.

Geçen yıl 14 Ekim’de meydana gelen ve 43 personelin hayatını kaybettiği, 10 kişinin de yaralandığı patlamanın ardından Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra İşletme Müdürlüğü’nde yürütülen soruşturma kapsamında Amasra İşletme Müdürü Cihat Özdemir, müdür yardımcısı Salih Atmaca, iş müdür Selçuk Ekmekci, iş sağlığı ve güvenliği ile güvenlik ve güvenlik personeli. Eğitim başmühendisi Volkan Soylu, başmühendis Mehmet Tural, emniyet mühendisi Şahan Kahraman, maden mühendisleri Levent Aydın ve İbrahim Hakan Mengeş tutuklanırken, 15 kişi de denetim kuralı gereği serbest bırakıldı. Savcılığın faciayla ilgili hazırladığı 195 sayfalık iddianame Bartın 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

HER MADENE 25 YILA KADAR HAPİS 116 müştekinin yer aldığı iddianamede, cezaevi müdürü Cihat Özdemir, işletme müdürü Selçuk Ekmekçi, iş güvenliği ve eğitim başmühendisi Volkan Soylu ve başmühendis Mehmet Tural’ın tutuklandığı belirtildi. Hayatını kaybeden her madenci için 25 kez ‘muhtemel kastla öldürme’ suçundan yargılanıyor. Bir yıla kadar hapis istendi. Ağır yaralanan 4 kişiden her biri için ‘olası kasıtla kişinin hayatını tehlikeye atacak şekilde kasten yaralama’ suçundan 4 yıla kadar hapis cezası istendi. Diğer 4’ü ise “kasten taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 19 kişi 22 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırıldı. Gözaltına alınan 8 sanığın savunması alındı. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan örgütün eski müdür yardımcısı Salih Atmaca’nın geçen hafta Cuma günü orta kararla tahliyesine karar verdi.

Duruşmanın ikinci duruşması da görülmeye başlandı. Polis ekipleri, Bartın Adliyesi’nin zemin katında oluşturulan mahkeme salonu çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı. Bugünkü duruşmada tutuklu 16 sanıktan 15’inin savunması başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu