Teknoloji

Avustralya kıyılarına vuran gizemli cismin ne olduğunu kimse anlayamıyor.

Pazar günü Batı Avustralya’daki Green Head kıyılarına teneke kutuya benzeyen çok büyük bir nesne vurdu.Pek çok soruyu gündeme getiren bu gizemli nesnenin kökeni şu anda doğrulanmadı, ancak ilk iddialar bunun bir roketten geldiğini gösteriyor.

The Guardian’ın bildirdiğine göre, büyük silindirik nesne Perth’in yaklaşık 220 kilometre kuzeyindeki Jurien Körfezi yakınlarındaki bir plajda göründü ve yerel halk Pazar günü yetkilileri uyardı. Avustralya’nın kamu yayın kuruluşuna göre yerel bir çift, nesneyi su kenarına yakın bir yerde gördükten sonra, metal silindiri kıyıya çekmek için dört tekerlekten çekişli araçlar kullandı.

Çapı 2,5 metreyi geçen bakır renkli nesne ağır hasar görmüş gibi görünüyor ve dibine yapışmış olarak görülebilen midye ve diğer deniz yaşamı, uzun süredir suda kaldığını gösteriyor. Bu nesne muhtemelen aylardır hatta yıllardır suda.

The Guardian’ın haberine göre, eyalet itfaiyesinden uzmanlar olay yerine giderek nesnenin kimyasal analizini yaptı ve nesnenin güvenli olduğunu ve toplum için herhangi bir risk oluşturmadığını belirledi. Ancak Avustralya Uzay Ajansı, “Cismin kaynağı bilinmediği için topluluktan kaldırıldı” dedi. Nesneye dokunmaktan veya nesneyi hareket ettirmeye çalışmaktan kaçının.” istiyor. BBC’nin bildirdiğine göre, polis şu anda hem federal hem de eyalet kurumları tarafından yürütülen soruşturmanın bütünlüğünü korumak için nesneyi koruyor.

İlk iddialar, cismin bir tür uçaktan olduğu yönündeydi. muhtemelen dokuz yıl önce MH370 uçuşu sırasında kaybolan bir Boeing 777’den geldiğini öne sürse de. , bu teklifler daha sonra reddedildi. Şu anda öne çıkan teori, bunun artık tanımlanamayan bir roketin enkazı olduğunu öne sürüyor. Avustralya Uzay Ajansı tarafından gönderilen bir tweet’te, “ Nesne bir uzaylı uzay fırlatma aracından olabilir ve daha fazla bilgi sağlayabilecek küresel meslektaşlarımızla iletişim halindeyiz.” denildi.

The Guardian’a konuşan uzay arkeoloğu Alice GormanNesne, büyük olasılıkla, Hindistan Uzay Araştırma Örgütü’nün Hindistan’daki Satish Dhawan Uzay Merkezi’nden rutin olarak gönderilen orta güçlü bir fırlatma roketi. Polar Uydu Fırlatma Aracının (PSLV) üçüncü aşamasından çıkan bir yakıt silindiridir. söylenmiş. Harvard-Smithson astronomu Jonathan McDowellE-posta yoluyla yaptığı açıklamada, nesnenin gerçekten ” bir tür roket sahnesiancak şu anda kesin olarak tanımlamaya hazır olmadığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu