Ekonomi

Axis Bank daha yüksek net faiz geliri ve kârı, istikrarlı varlık kalitesi öngörüyor

MUMBAI – Hindistan’ın önde gelen özel sektör bankalarından biri olan Axis Bank’ın 2024 mali yılına ilişkin üçüncü çeyrek mali sonuçlarını açıklaması ve zorlu piyasa koşullarında umut verici bir büyüme göstermesi bekleniyor. Banka, net faiz gelirinde (NII) yıllık %8,6 artışla 124.553 milyon₹ olarak kaydedildi. (1$ = 83, ₹11) seviyeye ulaşması bekleniyor. Ek olarak net kârın %6 artışla 62.120 milyar rupi’ye çıkması bekleniyor.

Net faiz ve net kârdaki olumlu büyümeye rağmen banka, net faiz marjlarını (NIM) %3,9’a düşürmesi beklenen yüksek fonlama maliyetleri nedeniyle zorluklarla karşı karşıya. Ancak Axis Bank’ın aktif kalitesinin güçlü kalması bekleniyor. Brüt takipteki krediler (NPA) oranının iyileşerek %1,7’ye gerilemesi, net TGA oranının ise daha da sıkılaşarak %0,4’e gerilemesi bekleniyor.

Ancak tahminler bankanın bu dönemde hazineden asgari düzeyde fayda görebileceğini gösteriyor. Ayrıca iyileşme ve rehabilitasyon sayılarının önceki çeyreklere göre daha düşük olması bekleniyor. Bu faktörlere rağmen, Axis Bank’ın genel mali sağlığı, kilit alanlarda önemli büyüme ve varlık kalitesinde istikrarlı bir görünüm ile güçlü görünüyor.

InvestingPro İçgörüleri

Axis Bank üçüncü çeyrek mali sonuçlarını açıklamaya hazırlanırken InvestingPro’nun bazı önemli ölçümleri ve öngörüleri bankanın performansı ve görünümü hakkında daha derin bir anlayış sağlıyor. InvestingPro İpuçları, Axis Bank’ın bu yıl net gelir artışı görmesi beklenirken, nakit paranın hızla tükenmesi ve zayıf brüt kar marjları gibi zorluklarla da karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Bu görüşler, yüksek fonlama maliyetleri nedeniyle net faiz marjlarında beklenen daralmayla tutarlıdır.

InvestingPro Data ayrıca Axis Bank’ın 52 haftanın en yüksek seviyesine yakın işlem gördüğünü ve bu durumun piyasanın performansına olan güveninin güçlü olduğunu gösteriyor. Ayrıca analistler, bankanın bu yıl kârlı olacağını tahmin ederek, son on iki aydaki kârlılığa dikkat çekerek olumlu bir görüşe sahip. Bu, Axis Bank’ı Bankalar sektöründe lider bir oyuncu olarak konumlandıran son on yıldaki yüksek getirilerle tamamlanmaktadır.

Axis Bank’ın mali durumlarını ve geleceğe yönelik beklentilerini daha derinlemesine incelemek isteyen okuyucular için InvestingPro, kapsamlı ek ipuçları paketi sunuyor. Yılbaşına özel indirim ile InvestingPro aboneliklerinde %50’ye varan indirimlerden yararlanabilirsiniz. 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde %10 ek indirim için SFY24veya 1 yıllık abonelikte %10 ek indirim için SFY241 Kupon kodunu kullanın. Şu anda abonelerin daha bilinçli bir yatırım kararı için erişebileceği, Axis Bank için 9 ek InvestingPro İpucu bulunmaktadır.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu