Ekonomi

BDDK, Enpara Bank, Colendi Bank ve Hedef Yatırım Bankası’nın kurulmasına onay verdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (kısaca BDDK), Enpara Bank, Colendi Bank ve Gaye Yatırım Bankası olmak üzere üç yeni bankanın kuruluşuna onay verdi. İlgili karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Detaylar burada…

Enpara banka oldu!

QNB Finans Bank çatısı altında, fiziki şube olmaksızın sadece dijital kanallardan ulaşılabilen bireysel bankacılık uygulaması olarak faaliyet gösteren Enpara, Enpara Bank A.Ş. Unvanlı bir mevduat bankası oldu.

Resmi Gazete’de yayımlanan 03.08.2023 tarihli ve 10640 sayılı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Kararı aşağıdaki gibidir:

“Kurulun 03.08.2023 tarihli toplantısında 02.08.2023 tarih ve E-32521522-101.01.01-91662 sayılı yazı ve eklerinin incelenmesi sonucunda;

Bankaların İzin Verilen İşlemleri ve Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin 4 üncü maddesi kapsamında alınan bilgi ve belgeler ile 2 nci fıkrada verilen yetki çerçevesinde konuşmaya konu bilgi ve belgeler aynı unsur, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun (Kanun) 7. ve 8. unsurları kapsamındadır. Değerleme sonucunda Kanun’un 6. maddesi uyarınca kurucu ortaklar Digital-Q-FS Limited, QNB Finans Faktoring A.Ş., QNB Finans Finansal Kiralama A.Ş., QNB Finans Portföy Yönetimi A.Ş. ve Efinans Elektronik Ticaret ve Bilişim Hizmetleri A.Ş. “Enpara Bank A.Ş.” 300 milyon ABD Doları karşılığı Türk Lirası sermayeli. unvanlı bir mevduat bankasının kurulmasına izin verilmesine karar verilmiştir.

Android kullanıcıları dikkat: Banka hesabınıza sızan uygulamalar tespit edildi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu