Haber

Biden’a soykırım davası

Uluslararası Adalet Divanı, İsrail’in Gazze’de “soykırımı önlemek için” önlem alması gerektiğine hükmetti. Dava sonucunun yansımaları tüm dünyada devam ederken ABD’den Biden’a soykırım davası haberi geldi.

ABD merkezli insan hakları örgütü Anayasal Haklar Merkezi (CCR), Gazze halkına yönelik soykırımı engelleyemedikleri gerekçesiyle ABD Başkanı Joe Biden ve yönetimine dava açtı.

ABD Başkanı Joe Biden ve diğer üst düzey ABD’li yetkilileri İsrail’in Gazze’deki “soykırımına” suç ortaklığı yapmakla suçlayan hukuk davası Kaliforniya’daki bir federal mahkemede başladı.

SOYKIRIMLA MÜCADELE KOMİTESİ

Biden, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin davada “İsrail hükümetinin gelişen soykırımını önlemedeki başarısızlık ve suç ortaklığından dolayı.”suçlanıyor.

Üç ismin yanı sıra “Ülke yalnızca soykırımı önleme yükümlülüğünü yerine getirmekle kalmadı, aynı zamanda İsrail’e koşulsuz askeri ve diplomatik destek sağlayarak kalkınmasının koşullarını da sağladı.”‘ suçlaması yapılıyor.

DAVA CUMA GÜNÜ BAŞLADI

Cuma günkü duruşmada mahkeme, aralarında Gazze’deki doktorların da bulunduğu avukatlar, aktivistler ve organizatörlerden Filistinlilerin yaklaşık dört aydır karşı karşıya olduğu durum hakkında bilgi aldı.

Savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze bombardımanında 26.000’den fazla Filistinli öldürüldü.

CCR şikayeti ilk olarak geçen yılın Kasım ayında yapıldı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu