Teknoloji

Brezilya, Ülkede Satılan iPhone’lara El Koymaya Başladı!

ABD’li teknoloji devi Apple, iPhone 12 serisinin tanıtımıyla birlikte kutulardan şarj adaptörünü kaldırdı. İddia edebileceğiniz üzere bu durum, tüm dünyadan sert yansılar topladı. Brezilya da şarj aygıtlarının kaldırılmasından tahminen de en az hoşnut olandı. Hükümet, geçtiğimiz aylarda bu hususta büyük ataklar yaparak hem Apple’a ceza vermiş hem de ‘eksik ürün sattığı’ gerekçesiyle şirketin iPhone satışlarını durdurmuştu.

Şimdi ise milyonlarca dolarlık cezaya karşın Apple’ın hala bu gerekliliğe uymamaya devam ettiği bildirildi. Şirketin adaptör sunmayarak müşterilerine ziyan verdiğini söyleyen hükümet de bu nedenle mevzuya ait yeni bir adım atma kararı aldı.

Ülkedeki perakende mağazalarında bulunan iPhone’lara el koyuldu

Brezilya’daki yetkililer, Apple’ın şarj aygıtı ihtiyacını karşılamaya devam etmemesi nedeniyle perakende mağazalarda bulunan iPhone’lara el koymaya başladı. Technoblog tarafından yayınlanan bir raporda, tüketici müdafaa yetkililerin farklı mağazalarda bulunan yüzlerce telefona el koyduğu aktarıldı. Düzenleyicinin, bu atakla Apple’ın telefon kutularından şarj aygıtı çıkmasını gerektiren lokal kanunlara uymasını sağlamayı amaçladığı da belirtildi.

Bunların dışında düzenleyicinin, kutusundan şarj aygıtı çıkmayan iPhone’ların satılmasını yasaklama buyruğunu verdiği de gelen bilgiler ortasında yer aldı. Apple, kutuya şarj aygıtı koymama sistemine iPhone 12’yle başlamış olsa da daha sonra bir güncellemeyle bu durumu iPhone 11’lere de getirmişti. Bu da Brezilya’da 3 yıl evvel tanıtılan iPhone 11’in bile satışının engellenmek istendiğini gösterdi.

Apple Brezilya, iPhone’lara el koyulmasının akabinde hükümete seslenerek, tartışma hakkında kesin bir karar verilene kadar satışlara müsaade verme davetinde bulundu. Dev şirket, Technoblog’a yaptığı açıklamalarda da bu operasyona karşın Brezilya’da telefonları satmaya devam edeceğini vurguladı.

Son olarak tüm Brezilya’nın şirketin bu tavrına karşı olmadığını da eklemek gerek. Şirketin iPhone satışlarını kesin bir karar alınana kadar sürdürmesini sağlayan yargıç Judge Diego Camara Alves, yaptığı açıklamalarda Apple’ın rastgele bir tüketici hakkını ihlal etmediğini söyledi. Alves ayrıyeten, Brezilyalı düzenleyicinin, bu şekil kararlarla gücünü berbata kullandığını ve şirketin yasal uyuşmazlıktan galip geleceğini düşündüğünü tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu