Haber

Erivan duyurdu: Türkiye-Ermenistan sınırı üçüncü ülke vatandaşlarına açılıyor

Erivan yönetimi, Ankara ile Ermenistan-Türkiye sınırının üçüncü ülke vatandaşlarına açılması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu. Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, turizm dönemi öncesinde üçüncü ülke vatandaşları ve diplomatik pasaport sahibi kişiler için sonun açılması konusunda fikir birliğine varıldığını bildirdi.

Mirzoyan, “Türkiye-Ermenistan sınırını üçüncü ülke vatandaşları ve diplomatik pasaport sahiplerine bu yılki turizm sezonu başlamadan önce açmaya hazır olduğumuzu Türk Dışişleri Bakanı ile yeniden teyit ettik.”

TEMMUZ AYINDA AÇIKLANACAK

Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci kapsamında özel temsilciler aracılığıyla yürütülen müzakerelerde, direkt hava kargo ticaretine bir an önce başlanması konusunda anlaşmaya varıldığı açıklandı. Türkiye ve Ermenistan normalleşme sürecinin özel temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Rubin Rubinyan’ın Temmuz 2022’de Viyana’ya gelmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı’nın Temmuz 2022 tarihli açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: dördüncü kez:

Taraflar, iki ülkeyi ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşlarının geçişine yönelik olarak Türkiye ile Ermenistan arasındaki kara ucunun bir an önce açılması konusunda mutabık kalmış ve bu konuda gerekli sürecin başlatılmasına karar vermiştir. Türkiye ve Ermenistan en kısa sürede gerçekleştirildi” dedi.Taraflar sürecin zamanında başlatılması konusunda mutabık kalmış ve bu amaçla gerekli sürecin başlatılmasına karar vermiştir. Taraflar, nihai amaç olan iki ülke arasında tam normalleşmenin sağlanması yönünde atılması beklenen diğer somut adımları da görüşerek, normalleşme sürecinin önkoşulsuz olarak sürdürülmesi yönündeki mutabakatlarını bir kez daha vurguladılar.”

35 YIL SONRA İLK KEZ AÇILDI

Maraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Türkiye ile Ermenistan arasındaki Alican Sınır Kapısı 35 yıl sonra ilk kez yardıma açıldı. 1988’de Ermenistan’ın başkenti Erivan’da meydana gelen ve 30 bin kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından Alican Sınır Kapısı yeniden açılmış ve Türkiye buradan bölgeye insani yardım göndermişti. (DIŞ HABERLER)

basciftlikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu