Haber

Fırat Nehri için ‘tüzel kişilik’ talebi

Fırat Nehri için ‘tüzel kişilik’ talebi

ADIYAMAN – Adıyaman’da Yazar-Şair Nihat Özdal, Fırat Nehri’nin ‘tüzel kişilik’ statüsü kazanması için TBMM Başkanlığı’na dilekçe verdi.

2017 yılında Yeni Zelanda’daki Whanganui Nehri, Hindistan’daki Ganj ve Yamuna nehirleri ile Bangladeş’teki tüm nehirlere verilen ‘tüzel kişilik’ başvurusunun Fırat Nehri’ne de verilmesi talep edildi. Adıyaman’da yazar-şair Nihat Özdal, Fırat Nehri’nin ‘tüzel kişilik’ statüsü kazanması için TBMM Başkanlığı’na dilekçe verdi. Özdal, Fırat Nehri’ne örnek statü verilmesinin, nehirlerin ekosistemi ve kültürel önemine uygun bir adım olacağını belirtti.

Adıyaman’da düzenlenen bienal, doğa ve nehirlerin geleceği ve felsefesine odaklanan çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Bienalin ruhu ve ilham kaynağı Fırat Nehri olarak belirlendi. Bienalin küratörü şair ve sanatçı Nihat Özdal, Fırat Nehri’nin Türkiye’nin kültürel mirasının bir parçası olduğunu öne çıkarmak için önemli bir adım attı. Özdal, Fırat Nehri’ne tüzel kişilik verilmesi için TBMM’ye dilekçe verdi.

Nihat Özdal, “Fırat Nehri sadece coğrafi bir olgu değil, aynı zamanda insanlığın ve tarihin temel taşlarından biridir. Bu nehir, zaman içinde birçok olaya tanıklık etmiş, coğrafyaları belirlemiş, tarihi şekillendirmiş ve yatağıyla birlikte sonları çizilmiştir. binlerce yıldır yaşamı mümkün kılan hareket Bu hareket, bölgede yaşamı mümkün kılmıştır. Nehrin sesi, duyanlara anlam taşımış, doğal ve kültürel zenginlikleri varlığıyla buluşturmuştur. Fırat Nehri’nin bu özellikleri ona kazandırmıştır. sadece coğrafi bir durum değil, aynı zamanda bir tüzel kişiliğin taşıyabileceği tüm unsurları bünyesinde barındıran bir varlıktır. Nehirler, dağlar, hatta bazen bir hayvan veya doğal oluşumlar, dünyadaki örneklere paralel olarak ‘kişilik’ niteliğiyle değerlendirilebilmektedir. Bu bakımdan Fırat Nehri’nin sadece coğrafi bir varlık olarak değil, aynı zamanda tüzel kişilik olarak değerlendirilmesi, hayata ve doğal canlıların haklarına duyduğumuz saygının bir yansıması olacaktır. Fırat Nehri’nin bu statüye sahip olması, yalnızca korunması ve sürdürülebilir yönetimi açısından değil, aynı zamanda tüm dünya topluluklarına doğal varlıklara saygının bir örneği olması açısından da önemlidir. Bu nedenle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yasama yetkisi ve Anayasamızın amir kararları çerçevesinde Fırat Nehri’ne tüzel kişilik kazandırılmasını ve bir tüzel kişiliğin tamamıyla sahip olacağı haklarla donatılmasını talep ediyorum. Fırat Nehri’nin yaşamın bir parçası olarak hak ettiği statüye kavuşturulması sadece bölgesel değil küresel çaba ve sorumluluk gerektiren bir konudur. “Bu konuda atılacak adımların gelecek nesiller için daha sağlıklı bir çevre ve daha sürdürülebilir bir dünya yaratılması amacına hizmet edeceğine inanıyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu