Haber

Gaziantep’in şifalı mutfağı anlatıldı

GAZİANTEP (İGFA) – Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Mutfak Sanatları Merkezi’nde (MSM) gerçekleştirilen toplantıda yaptığı sunumda, güçlü ve dirençli şehir Gaziantep ile ekonomik, çevresel, sosyal ve kurumsal çalışmalarına değinildi. Sunumda, Gaziantep mutfağının eşsiz lezzetlerini ulusal ve uluslararası alanda tanıtacak festivallerin faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

Sunumda Kültür Yolu Festivali kapsamında yer alan GastroANTEP’te düzenlenecek yeni etkinlikler anlatılırken, festivalin dünyadaki yeri, festivalde yapılacak etkinlikler, şehre katkısı anlatıldı. Bu yılki hedefleri ise basın mensuplarıyla paylaşıldı.

ŞAHİN: BU COĞRAFYADA İLERİYE BAKMAK, HEDEFE ODAKLANMAK VE GEREKENİ YAPMAMIZ GEREKİYOR.

Bu yıl teması ‘coğrafya’ olarak belirlenen GastroANTEP ile ilgili Lider Fatma Şahin, festivalin amaçlarına değinerek, “Temamız coğrafya. Coğrafya karakterdir. Çalışmaktan başka seçeneğimiz yok. Onun için bu coğrafyada ileriye bakmamız, hedefe odaklanmamız ve gereğini yapmamız gerekiyor. Gaziantep mutfağının şifa ve sağlık kaynağı olduğunu tüm dünyaya anlatmalıyız. O bereketli hilalin arpasının, buğdayının, buğdayının kalitesini, kokusunu, tadını tüm dünyaya tattırmamız lazım” dedi.

Türk Yüzyılında 16-24 Eylül tarihleri ​​arasında gerçekleşecek iki festivalin içeriği hakkında bilgi veren Önder Fatma Şahin, sunumdaki konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Gastronomi etkinliklerimiz, ödüllü şeflerle atölyelerimiz, bunların hepsi Gaziantep’ten geliyor. Tüm gastronomi öğrencileri, bu şeflerin işlerini sanata dönüştürmesini izlemek için buraya geliyor. Bu bir çekim kuvvetidir. Türk aşçılarımız ve yazarlarımız geliyor. Sunumlarımız var. Sürdürülebilir gastronomide son durum nedir? Sıfır atık mutfağı nasıl olacak, vegan mutfağı nasıl olacak? Kırsal kalkınma stratejimiz. Bizim söylemlerimiz. Konserlerimiz. Bunlar tamamen Kültür Bakanlığı desteğiyle geliyor. Koku standı, minyatür standı, ebru seramik standı, mozaik atölyesi, kültür yolu, çocuk köyü ve sinemalar. “Birbirimizi severek, bu şehre aşık olarak bu şehrin ekonomisini güçlendireceğiz.”

Basın toplantısına katılan AK Parti Gaziantep Milletvekili Mesut Bozatlı, festivallerin şehri dünyaya tanıtma açısından değerli olduğunu belirterek, “Gaziantep’te yaşadığım her gün gittiğim evlerde çok farklı yemekler görüyoruz. Bu zaten şehrimizin yemek kültürünün ne kadar gelişmiş olduğunun göstergesidir.”

AK Parti Gaziantep Milletvekili İrfan Çelikaslan, Gazi kentinin birçok özelliğe sahip bir dünya kenti olduğunu belirterek, Gaziantep’i ekonomik açıdan çok daha güçlü hale getireceklerini söyledi.

haber-kosk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu