Ekonomi

Goldman Sachs Yapay Zeka Entegrasyonunun Önemli Bir Ekonomik Büyüme Sağlayacağını Tahmin Ediyor

Goldman Sachs ekonomistleri, üretken yapay zekâ (AI) sayesinde önemli ekonomik büyüme beklentilerinin devam ettiğini belirtti.

İlk hesaplamalarına atıfta bulunan finans kuruluşu, makine ve ekipman yatırımlarının yaygın yapay zeka uygulamasından kaynaklanan gelişmiş işgücü yeteneklerini tamamlayacak şekilde artması koşuluyla, Amerika Birleşik Devletleri işgücü verimliliği ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’da (GSYH) %15’lik bir birleşik büyüme öngörmektedir.

Öte yandan, MIT ekonomisti Daron Acemoğlu tarafından yakın zamanda yapılan bir çalışma, üretim faktörlerinin genel verimliliğinde yalnızca %0,7’lik bir artış ve GSYİH’de %1,1’lik bir artış öngörerek daha mütevazı bir etki önerdi.

Bankanın ekonomistleri, kendi tahminleri ile Acemoğlu’nun tahminleri arasındaki farkları, yapay zeka kaynaklı otomasyonun kapsamı ve işgücü uyumuna ilişkin olasılıklarla ilgili farklı varsayımlara bağlıyor.

Goldman Sachs, Acemoğlu’nun %4,6’lık tahmininin aksine, yapay zekanın tüm iş görevlerinin %25’ini otomatikleştireceğini öngörüyor. Bu önemli farklılığın başlıca nedeni, Acemoğlu’nun görevlerin yalnızca %19,9’unun yapay zekaya duyarlı olduğu ve bunların yalnızca %23’ünün önümüzdeki on yıl içinde otomasyon için ekonomik olarak uygun olduğu yönündeki görüşüdür. Ayrıca Acemoğlu, Goldman Sachs’ın hesaplamalarına dahil ettiği, çalışanların yeni rollere geçme ya da yeni iş görevlerinin ortaya çıkma potansiyelini dikkate almamaktadır.

Goldman Sachs raporunda, “Bu tahminler rakamlarımız arasındaki farkın %80’inden fazlasını oluşturuyor, geri kalanı ise maliyet düşüşleri ve yerini makinelerin almadığı işçilerin üretim kapasitelerine ilişkin beklentilerdeki küçük farklılıklardan kaynaklanıyor” açıklamasında bulundu.

“Acemoğlu’nun, yapay zekanın potansiyel olarak gerçekleştirebileceği birçok görevi otomatikleştirmenin şu anda ekonomik olarak haklı olmadığı ve önümüzdeki on yıl içinde birçok görev için olmayabileceği perspektifine bir dereceye kadar katılıyoruz.”

Bununla birlikte ekonomistler, maliyet azaltma olasılığının ve teknolojinin fiyatındaki hızlı düşüşün, zaman ilerledikçe daha geniş uygulama ve otomasyonu teşvik etmesinin beklendiğini de vurguladılar.

Goldman Sachs, Acemoğlu’nun işgücü geçişinin ve yeni iş türlerinin geliştirilmesinin önemini reddetmesine karşı çıkıyor. Tarihsel kanıtların, teknoloji odaklı kaynak tahsisi ve üretim yelpazesinin genişletilmesindeki değişimlerin ekonomik genişlemenin temel itici güçleri olduğunu gösterdiğini iddia ediyorlar.

Ekonomistler, “Yapay zekanın hem işgücünün göreceli olarak güçlü olduğu sektörlerde talebi canlandırarak hem de teknolojik veya finansal sınırlamalar nedeniyle daha önce mümkün olmayan yeni olanaklar yaratarak üretimi artıracağını tahmin ediyoruz” dedi.

Sonuç olarak, Acemoğlu’nun daha az olumlu tahminini, üretken yapay zekanın önemli makroekonomik etkilerinin hemen ortaya çıkmayabileceği ve “genellikle beklenenden daha fazla zamana yayılabileceği” yönündeki meşru sorunların bir hatırlatıcısı olarak değerlendiriyorlar.

Bu makale AI’nin yardımıyla hazırlanmış ve çevrilmiş olup bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu