Haber

Gözaltındaki siyasetçilere soru: Roboski neresi?

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 7 kişi hakkında başlattığı soruşturma kapsamında 8 Haziran’da birçok eve eş zamanlı baskın düzenlendi. Baskınlarda Ergani ilçesinde daha önce belediye eşbaşkanı görevi yürüten Ahmet Kaya ve Ramazan Kartalmış ile eski belediye başkan yardımcıları Gülistan Polat, Esveri Malkoç, Cavidan Yaman ve Fesih Yalçın gözaltına alındı. Gözaltındaki isimlerin emniyetteki işlemleri sona erdi. 6 ismin bugün adliyeye sevk edildi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, “Örgüt üyesi olmak” ve “örgüt yöneticiliği yapmak” iddiaları yöneltilen siyasetçilere, 2009-2019 tarihleri arasında katıldıkları açıklamalar, haklarındaki eski davalar, mükerrer gizli tanık beyanları soruldu.

“Çözüm süreci” döneminde PKK lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne dair başlatılan imza kampanyası, Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) seçim kampanyası, Paris’te öldürülen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın ölümüne dair yapılan protesto eylemleri, IŞİD’İN Kobanê’ye yönelik saldırılarına dair protesto eylemi, Halepçe ve Roboskî katliamları anmaları da sorulan sorular arasında yer aldı.

KURDİSTAN, YPG, HALEPÇE, ROBOSKÎ…

Emniyet sorgusunda, söz konusu eylem ve etkinliklerin “örgüt talimatıyla” yapıldığı ileri sürüldü. Siyasetçilere, “YPG sizin için ne anlam ifade ediyor”, “Kurdistan neresi, hangi bölgeyi temsil ediyor”, “Halepçe Katliamı size neyi ifade ediyor?” ve “Roboski neresidir” şeklinde sorular yöneltildi.

KADIN-ERKEK EŞİTLİK KOMİSYONU SUÇLAMASI

Ergani Belediyesi’nde 4 Haziran 2013’te kurulan Kadın-Erkek Eşitlik Komisyonu da siyasetçilere soruldu. Abdullah Öcalan’ın “Kadının ayrı örgütü olur. Her ülkede legal anlamda da özgür kadın birlikleri olur” sözleri ile DTK tüzüğüne işaret edilerek, belediyede kurulan komisyona dair bilgi verilmesi istendi. Kurulan komisyonun, Abdullah Öcalan’ın söz konusu sözleri kapsamında kurulduğu ima edildi. Siyasetçilere, “Kadın meclisini kurmaktaki amacınız nedir, Kadın meclisini oluşturmakla neyi amaçladınız?” soruları yöneltildi.

Yine Selis Kadın Derneği, 4 Temmuz 2013 belediye bünyesinde kurulan Sağlık Komisyonu ile daha önce beraatle sonuçlanan eşbaşkanlık sistemi de siyasetçilere sorulan sorular arasında yer aldı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu