Haber

Mahsa Amini Protestoları: 3 Kişiye İdam Cezası

İran’da, başörtü takma kurallarına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya giren 22 yaşındaki  Mahsa Amini’nin ölümü büyük tepki çekmişti. Bu olay sonrası başlayan protestolara katılan 3 kişiye idam cezası verildi.

‘İsyanlarda yabancı asıllı beşerler tutuklandı’

İran’da, 16 Eylül’de ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra Mahsa Amini hayatını yitirdi. Bu olayın ardından başlayan şovlara katılan 3 şahsa idam cezası verildi. İran resmi haber ajansı Mehr’in aktardığı haberde tutukluların karara itiraz edebileceği belirtildi.

Tahran ve Kerec kentlerinde gözaltına alınan binlerce göstericiden 19’una geçen hafta idam cezası verileceği duyurulmuştu.

‘Bu kişiler hukuka uygun işlem yapılmak üzere yargıya teslim edildi’

Sözcü’nü haberine nazaran, İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, ülkede Amini’nin gözaltına alındıktan sonra mevti üzerine başlayan ve iki aydır devam eden protestolarla kontaklı olarak Fransız istihbarat casusları ile terör örgütü IŞİD üyelerinin tutuklandığını açıkladı.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya nazaran, İçişleri Bakanı Vahidi, başşehir Tahran’da düzenlenen kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Vahidi, ülkedeki protestolar sırasında tutuklanan bireylerin uyruklarının sorulması üzerine, “İsyanlarda yabancı uyruklu insanlar tutuklandı ve bunlardan bazıları bu isyanlarda büyük rol oynadı. Son olaylarda Fransız istihbaratının ajanları ve IŞİD bağlantılı unsurlar tutuklandı. Bu kişiler hukuka uygun işlem yapılmak üzere yargıya teslim edildi” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu