Sağlık

“Hemşiresiz Bir Sağlık Sistemi Düşünülemez”

12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası olarak kutlanmaktadır.

Hasta Bakım ve Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Birsen Civil Subaş, Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN) tarafından 2023 yılı için “Hemşirelerimiz Geleceğimizdir” teması ile 2023 yılı için Hemşirelik Haftası ve tüm yıl boyunca hemşireler, hemşireler için görünmezlik ve daha parlak bir gelecek ortadan kaldırılmıştır. Hemşirelere ışık tutma, yatırım yapma ve güçlendirme konularının tartışılacağını ve güçlü bir dille dile getirileceğini belirtti. Birsen Civil Subaş, “Gelecekte hemşireliğe büyük ihtiyaç var, küresel sağlık sorunlarıyla baş etmek ve küresel sağlığı iyileştirmek ancak hemşirelerle mümkün olabilir. Hemşiresiz bir sağlık sisteminden söz edemeyiz. Bu nedenle hemşirelerimizi güçlendirmemiz ve görünür kılmamız gerekiyor.”

Johns Hopkins Hastanesi Hemşirelik Kıdemli Lider Yardımcısı, Hemşirelik ve Hasta Bakım Hizmetleri Lider Yardımcısı Dr. Deborah J. Baker, Hemşirelik Haftası münasebetiyle düzenlenen toplantıda hemşirelerin çok yönlü, zahmetli ve farklı eğitimlere sahip insanlar olduğunu belirterek, şunları söyledi: , “Dünyada sağlık sistemlerinde büyük sorunlar var. Hemşirelerin sesleri yeterince duyulmuyor. Hemşirelerin daha fazla konuşması ve seslerini duyurması gerekiyor. Takdir edilmeli, eğitimleri, sürekli kendilerini geliştirmeleri desteklenmeli” dedi. Sanal hemşirelik döneminin de geldiğini vurgulayan Deborah J. Baker, “Online hizmete alışmamız gerekiyor, birçok avantajı var. Hemşirelik bir ekip işidir; Ekip çalışması ve ekip çalışması çok önemlidir. Genç hemşirelere bunu öğretmemiz, aşılamamız gerekiyor” dedi.

Hemşirelik Günü kapsamında hastanede “Hemşirelikte İnovasyon: Hemşireliğin Geleceğini Çizmek” konulu bir toplantı düzenlendi. Hemşirelik Haftası hakkında bilgi veren Anadolu Sağlık Merkezi Hasta Bakım ve Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Birsen Civil Subaş, “Hemşirelik dünyada ve Türkiye’de çok değerli ve önemli bir meslektir. Herkes için sağlık ve sağlık hizmetlerine erişim noktasında hemşirelere büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Toplum sağlığına yatırım yapmak için hemşireliğe yatırım şarttır. Bu nedenle hemşireleri güçlendirmek, haklarına saygı duymak, onları geleceğe taşımak, sosyal haklarını ve çalışma koşullarını iyileştirmek çok değerlidir.

Hemşirelere daha fazla yatırım yapılmalı

Hemşireliğin, hastalık durumunda birey, aile ve toplumun sağlığını ve iyilik halini savunmak, geliştirmek ve uyum sağlamak amacıyla bilim ve sanattan oluşan bir sağlık disiplini olduğunu belirten Birsen Civil Subaş, “Toplum, lisans düzeyinde eğitim alan hemşirelerin bu işi yaptığını bilir. Hemşireler, her bireye insan odaklı, eşitlikçi, ulaşılabilir, kaliteli sağlık hizmeti sunulmasında kilit rol oynayan sağlık profesyonelleridir. Unutulmamalıdır ki birçok hemşire, hastalarına şefkatli bir bakım sağlamak için ailelerini, bazen de ateş hastası çocuklarını bırakıp hastaneye gelir. Bu mesleği en yakışır şekilde özveriyle, gece gündüz hafta sonu tatil demeden ara vermeden icra etmektedir. Bu nedenle hemşireliğin daha çok saygıyı, ilgiyi ve yatırımı hak eden bir meslek olduğunu düşünüyorum. Maalesef birçok meslektaşımız özellikle pandemi döneminde tükenmişlik, ağır çalışma koşulları, gerginlik, sosyal haklardan yoksunluk nedeniyle hemşireliği bıraktı veya yurt dışına gitti. Bu üzücü” dedi.

İnsanlarla uğraşmak çok değerlidir.

İnsanla uğraşmanın, insana dokunmanın ve bu işi eğitimli ve bilinçli bir şekilde şefkatle yapabilmenin çok değerli olduğunun altını çizen Birsen Civil Subaş, “Şimdi ‘Robotlar geliyor, yerimizi onlar mı alacak? ‘ kaygıları var.Ancak hiçbir robot şefkatin yerini tutamaz.Hemşirelik mesleği çok analitik de bakabilen kapsamlı bir meslek.Eğitmen rolü,danışman rolü,hasta savunuculuğu,araştırmacı rolü gibi birçok farklı rolü var.Bunlar çok değerli ve değerli. Hemşireler, içinde bulundukları sağlık sistemi aleyhine oluşabilecek yanlış anlamalara ve risklere karşı gerektiğinde sistemin karşısında durabilmektedir. “Bu kadar çok işlevi olan çok az meslek vardır” dedi. (BSHA)

karamanli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu