Ekonomi

Hizmet ihracatında 2023 hedefi 125 milyar dolar

Mehtap HALICI

Hizmet İhracatçıları Birliği (HIB) Yönetim Kurulu Lideri, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat, hizmet ihracatını kapsayan birimlerin 2022 yılı verilerini ve yılsonu hedeflerini paylaştı.

Hizmet ihracatını kapsayan şubelerin 2022’de tarihi bir başarıya imza attığını belirten Bolat, geçen yılı 90.3 milyar dolarlık rekor ihracatla kapattıklarını söyledi. 2022 yılında sektörün istihdamdaki payının yüzde 56,5, sektörel büyüme oranının ise yüzde 11,7 olduğunu belirten Bolat, “2023 yılında ihracatımızı 125 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz.

Yeni bir rekor kırmayı hedefliyoruz. Ülkemize net döviz girdisi sağlayan hizmetler sektörü olarak daha fazla ihracat ve daha fazla istihdam için çalışmaya devam edeceğiz.” Bolat, hizmet ihracatı çerçevesinde turizm ve seyahat hizmetlerinin bir önceki yıla göre yüzde 55 artarak 40.2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

“50 milyar dolar Türkiye’de kaldı”

2023 hedeflerine ulaşmak için var güçleriyle çalıştıklarını belirten Bolat, “Bu kapsamda; 90 milyar doları aşan uluslararası sağlık hizmetleri pazarında 5 milyar dolarlık payımız, 160’tan fazla ülkede 800 milyonu aşkın izleyicisi olan dizi-film sektörümüz, 1.5 milyar dolar gelirimiz var. Eğitim hizmetleri sektörümüzde uluslararası öğrencilerden aldığımız 2 milyar dolar, yoğun ileri teknoloji ve yüksek teknoloji ve yüksek teknoloji hizmetlerimiz var. Katma değerli sektörümüz olan bilişim sektöründe ihracatımızı 5 milyar dolar artırmayı hedefliyoruz.”

Hizmet kollarının en değerli özelliğinin Türkiye’ye getirilen dövizin yurtta kalması olduğunu belirten Bolat, “Hizmet sektörleri tüm dünyada olduğu gibi bizde de ihracat fazlası veren bir sektör. 2022 için ülkemizde 50 milyar dolar kaldığını görüyoruz. Dış ticaret açığının 50 milyar dolar ile kapanmasında önemli rol oynadık.”

THY olarak Türkiye’ye gelen turist segmentasyonunu değiştirmek için çalıştıklarını belirten Bolat, en çok takviye gördükleri bölümün kültür-eğlence hizmetleri olduğunu söyledi. Bolat, Türkiye’ye gelen turistlerin ülkenin gerçek olanaklarından daha fazla yararlanmak için seyahat ettiğini belirtti.

2 milyon ABD turist destinasyonu

Türkiye’ye gelen turistlerin bir sonraki seyahatleri için yatırım yaptıklarını söyleyen Bolat, “Havayolu şirketleri yolcu bulmakta sıkıntı yaşamıyor ama biz yolcuların İstanbul’da uçak değiştirerek Phuket’e veya başka bir yere gitmemesini istiyoruz.

Giderse bir dahaki sefere İstanbul’a gelmesini istiyoruz, bunun için çalışıyoruz. 2022’de 1 milyon ABD’li turist geldi, bu yıl 2 milyon ABD’li turist hedefimiz var. Bu nedenle ABD’de 3 düzenleme yaptık. Seyahat hizmetlerinin katkısını artırmak için çalışıyoruz” dedi. sözlerini kullandı.

Konaklama sayıları yeniden yükselişte

HİB Lideri Ahmet Bolat, özellikle depremden bahseden yabancı medyanın deprem sonrası Suriye ile Türkiye’yi bütünleştirdiğine değindi. Bolat, “İstanbul depreminden bahsederken sürekli Bağcılar ve Güngören yerleşim yerlerini işaret etti. Özellikle Asya’dan gelen turistler bu konuda çok hassas. Kendi sağlıklarına çok önem verirler.

Rakamlar burada. Otellerimizde depremden sonraki aylarda rakamlar düştü ama artık toparlanma başladı. Bakanımızın (Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy) koyduğu 60 milyon turist hedefinin gerçekleşeceğini öngörüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu