Ekonomi

Kanada doları faiz indirimi beklentileriyle baskı altında

Inavesting.com — Kanada doları, ABD ekonomik verileri ve Federal Rezerv faiz beklentileriyle olan bağlantısından etkilenerek Mayıs ayının başından bu yana diğer konjonktür yanlısı para birimlerine kıyasla daha düşük performans gösterdi. Piyasa analistleri, Kanada Merkez Bankası’nın Haziran ayında 25 baz puanlık bir faiz indirimine gideceğini tahmin ediyor. Beklenen bu politika eyleminin Kanada dolarının diğer emtia bağlantılı para birimlerine göre cazibesini azaltması bekleniyor.

Enflasyonun hedefe yakınlığı, Haziran ayındaki olası faiz indirimini destekleyen başlıca argüman olmuştur. Ancak Kanada’da Nisan ayında istihdam yaratımında görülen artış, güvercin görünümü zora soktu. Bugün Kanada’da açıklanacak olan Nisan ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri, Haziran ayı faiz kararına ilişkin piyasa tahminlerini etkileyebileceğinden büyük önem taşıyor. Analistler özellikle çekirdek TÜFE “trim” ölçütünün Kanada Merkez Bankası’nın tercih ettiği diğer çekirdek enflasyon göstergesi olan “medyan” ile aynı hizaya gelip gelmeyeceği ve %3’ün altına düşüp düşmeyeceği ile ilgileniyor. Hem çekirdek hem de manşet olmak üzere tüm temel enflasyon ölçütlerinin %1-3 hedef aralığında olması, Kanada Merkez Bankası’nın kısıtlayıcı para politikasını sürdürme gerekçesini zorlaştırabilir.

Piyasanın Haziran ayında faiz indirimi olasılığını hafife aldığı ve yalnızca 11 baz puanlık bir ayarlamanın fiyatlandığı görülüyor. Potansiyel faiz indiriminin piyasa tarafından daha fazla beklenir hale gelmesiyle Kanada dolarının daha da zayıflayabileceği ve bunun da Kanada faiz oranı eğrisinde güvercin pozisyonların artmasına yol açabileceği yönünde spekülasyonlar da var. Enflasyonun bugünkü verilerle beklendiği gibi düşmesi halinde, USD/CAD paritesi yakın vadede tekrar 1,3700 seviyesine yaklaşabilir. CAD/NOK ve NZD/CAD gibi döviz çiftleri de politika ayrışmasını daha net yansıtabilir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu