Haber

Kore Kızılhaç’ı Türk Kızılayı’na 45 acil durum aracı bağışladı

Geçtiğimiz yıl yaşanan yıkıcı depremlerin ardından bölgeye acil destek sağlamak amacıyla Güney Kore’de yardım kampanyası başlatan Kore Kızılhaç’ı, deprem bölgesindeki faaliyetlerine destek olmak amacıyla Türk Kızılayı’na 45 acil yardım aracı da bağışladı. şu ana kadar yaptığı yardımlara.

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta meydana gelen yıkıcı depremin ardından Kore Kızılhaç, Güney Kore’de bölgeye kalkınma desteği sağlamak amacıyla kampanya başlatmış ve acil durumlara müdahale etmek ve bölgedeki faaliyetlerine destek olmak amacıyla Türk Kızılayı’na 45 araç bağışlamıştı. deprem bölgesi.

45 acil durum aracının teslim töreninde konuşan Kore Kızılhaç Türkiye ve Suriye Heyet Lideri Jae Ryul Kim, Türkiye ve Güney Kore’nin zor zamanlarda birbirine destek olan iki dost ülke olduğunu vurguladı. Kim, “Türk Kızılayı ve Kore Kızılhaçı depremin ilk gününden bu yana birlikte çalışıyor. Burada etkilenenlere destek olmaya devam edeceğiz ve kardeş Kızılhaç Derneği olarak Güney Korelilerin sıcak duygularını iletmek için elimizden geleni yapacağız.” Devam eden Türk Kızılayı’na teşekkür ederek, “İş birliği ve dostluğumuzun çeşitli ortak projelerle somutlaştırılmasında gösterdikleri çabadan dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Türk halkına verdikleri destekten dolayı Güney Kore halkına minnettar olduklarını belirten Kızılay Genel Sekreter Yardımcısı Şükrü Can, “Bugün teslim aldığımız bu özel araçlar, Türkiye ile Türkiye arasında süregelen dayanışmanın ve uzun vadeli iş birliğinin değerli bir göstergesidir. Bu büyük destekle halkımızın acil ihtiyaçlarını daha hızlı karşılayabiliriz.” “Kore Kızılhaçı aracılığıyla uzaklardan destek ve şefkatlerini ileten dost Güney Kore halkına ve bizi el ele tutmak için büyük çaba harcayan Kore Kızılhaçındaki dostlarımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Bu acı gün” dedi.

Mobil çamaşırhane ve seyyar yemek dağıtım aracı olarak kullanılan 2 adet özel acil durum aracı Nisan ayında teslim edildi. Kore Kızılhaç, oluşabilecek acil durumlara müdahale etmek ve deprem bölgesindeki faaliyetlerine destek olmak amacıyla şubelerinde kullanılmak üzere 43 aracı daha Türk Kızılayı’na teslim etti. Hibe edilen acil durum araçlarıyla Türk Kızılayı’nın bölgedeki operasyonel kapasitesi güçlendirildi.

TÜRK KIZILAYI VE KORE KIZILHACI ORTAK PROGRAM İLE ÇALIŞIYOR

Deprem sonrasında Türk Kızılayı ile yakın koordinasyon ve işbirliği içinde çalışan Kore Kızılhaçı, Nisan ayında Türkiye’de Delegasyon Ofisi’nin kurulmasıyla faaliyet alanını daha da genişletti. Türk Kızılayı ve Kore Kızılhaçı, bugüne kadar ortak çalışmalarıyla 570 binden fazla kişiye ulaşarak, 130 binin üzerinde acil yardım malzemesi dağıttı ve 960 binin üzerinde yemek dağıttı. Birebir yardım, gıda ve beslenme, geçici barınma, kış yardımı, geçim desteği, toplumsal hizmetler, kan hizmetleri ve benzeri alanlarda destek sağlayan Kore Kızılhaçı, Türk Kızılayı, AFAD ve yerel yönetimlerin işbirliğiyle 1000 konteynerden oluşan ‘Türkiye-Türkiye’ kapasite binası Pazarcık’ta açıldı. Kore Dostluk Köyü Konteyner Şehri’ni kurdu.

ahirlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu