Teknoloji

OpenAI CEO’su, 13 Mayıs iddiasına son noktayı koydu

Google’ın en büyük gelir kaynağının arama motoru olduğu rahatlıkla söylenebilir. Ama görünene göre yapay zeka, bu gelir kaynağını ciddi biçimde tehdit ediyor. OpenAI’nin ChatGPT tabanlı bir arama motorunu hayata geçirmek istediği söylentileri bunun en iyi kanıtı.

Hatta son iddia, üretken yapay zeka şirketinin 13 Mayıs Pazartesi günü kendi yapay zeka tabanlı arama motorunu başlatacağını bile söylüyordu. Reuters’ın bildirdiği bu haber ismi verilmeyen kaynaklara dayandırılıyordu.

Bloomberg de bu haftanın başlarında, yine ismi verilmeyen kaynaklar aracılığıyla, arama motorunun temel olarak ChatGPT yapay zeka sohbet robotunu kullanacağını bildirdi. Bildirildiğine göre sorgu ve soruların yanıtlarını web üzerinde arayacak ve arama sonuçlarında alıntılar yapacaktı.

Ama OpenAI CEO’su Sam Altman, X üzerinden yayınladığı mesajında Pazartesi günü bir arama motoru duyurusu yapmayacaklarını açık açık duyurdu. Altman mesajında “gpt-5 değil, bir arama motoru değil, ancak insanların seveceğini düşündüğümüz bazı yeni şeyler üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyoruz! bana sihir gibi geliyor” dedi.

Kısacası şimdilik, OpenAI’nin geliştirdiği yapay zekalı bir arama motoru ile karşılaşmayacağız. Ama yakın gelecekte karşılaşacağımız kesin…

OpenAI arama motorunu hayata geçirdiğinde, rakipleri yalnızca Google Arama ve Microsoft’un Bing arama motoru olmayacak, aynı zamanda Perplexity adlı başka bir yapay zeka tabanlı arama girişimiyle de rekabet etmesi gerekecek. Eski bir OpenAI araştırmacısı tarafından kurulan bu şirket, kısa bir süre önce Nvidia ve Amazon kurucusu Jeff Bezos gibi yatırımcılardan 73,6 milyon dolarlık B Serisi finansman aldı. Ayrıca Google da, Search Labs (Arama Laboratuvarları) bölümünde SGE (Arama Üretken Deneyimi) adı verilen kendi yapay zeka tabanlı arama motoru üzerinde çalışıyor.

Microsoft, OpenAI’nin önemli bir finansal ve geliştirme ortağı olmaya devam ederken, kurucu ortağı Sam Altman’ın CEO’su olduğu şirketin bölümlere ayrıldığı ve başka anlaşmalar yaptığı bildiriliyor. Nisan ayı sonlarında OpenAI’nin Apple ile görüşmelere girdiği bildirilmişti. İki şirketin, Apple’ın iPhone işletim sisteminin bir sonraki sürümü olan iOS 18’e yapay zeka teknolojisini ekleme konusunda görüştüğü bildiriliyordu.

OpenAI, bu haftanın başlarında yaptığı bir açıklamada, şirketin DALL-E AI sanat yaratıcısı tarafından oluşturulan görüntülerin bu model tarafından yapıldığının tespit edilebilmesi için bir AI “deepfake” belirleyicisini test etmeye başladığını bildirdi. Ancak bu aracın resmi olarak ne zaman kullanıma sunulacağına dair bir açıklama bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu