Sağlık

Patlamadaki şiddetli basınç kulak zarını delebilir

Vakit kaybetmeden uzmana başvurulmalı

Patlama yaşandığında yüzümüzün büyük bir hava basıncına maruz kaldığına dikkat çeken Op. Dr. K. Ali Rahimi ara ve açıya nazaran hava basıncının kulak zarına şiddetli halde çarpıp delinmesine yol açabildiğini tabir ediyor. Op. Dr. K. Ali Rahimi, iç kulaktaki işitme kaybının günler sonra da çıkabileceği konusunda uyararak patlamaya maruz kalındığında vakit kaybetmeden kulak, burun ve boğaz uzmanına gidilmesini tavsiye ediyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. K. Ali Rahimi,patlamalarda maruz kalınan çok ses ve basıncın yol açtığı işitme kaybı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu ve tavsiyelerini paylaştı.

Patlama anında şiddetli basınca maruz kalınıyor

Patlama olduğu vakit yüzümüzün büyük bir hava basıncına maruz kaldığını belirten Op. Dr. K. Ali Rahimi, “Bizim uzaklığımıza ve başımızın açısına nazaran bu hava basıncı kulak zarına şiddetli bir halde çarpar. Bu çarpma da zarda çok büyük bir harekete neden olur ve kemikçikleri oynatır, iç kulağa önemli bir basınç uygular. Basıncın tesiri ile kulak zarı delinebilir. Kemikçikler yerinden oynayabilir ve düşebilir yahut iç kulağa olan tesiri ile kokleadaki sıvıya önemli bir basınç nedeni olabilir. Koklea iç kulağın işitsel kısmıdır. Her 3 kısımda de işitme kaybına neden olabilir.” dedi.

Etkisi hasara nazaran süreksiz ya da kalıcı olabilir!

Patlama anında süreksiz olarak çok önemli bir çınlama ve işitme kaybı meydana geldiğini tabir eden Op. Dr. K. Ali Rahimi, “Etkisi 1-2 gün içerisinde geçmekte lakin şayet kulak zarında deliğe neden olmuşsa, kemikçikler yerinden oynamışsa yahut kuklea sıvısına basınç yapmışsa tüysü hücrelere ziyan verir. Bu halde kalıcı bir iletim tipi işitme kaybına yol açar. Bu işitme kaybı çeşitli frekanslarda olabilir. Örneğin 4000Hz de oluşan işitme kaybının kalıcı olacağını söyleyebiliriz. Bu durum da kalıcı olarak uzun periyodik bir çınlamaya da neden olabilir. Tek frekans kaybı ile işitme kaybında ve konuşma kaybında sorun olmaz ancak kalıcı çınlama olabilir” diye konuştu.

İşitme kaybı günler sonra da ortaya çıkabilir

Patlamaya maruz kalındığında ve sonrasında kulakta sorun hissedilmesi durumunda vakit kaybetmeden kulak burun boğaz uzmanına gidilmesini öneren Op. Dr. K. Ali Rahimi, “Orta kulağın rengine bakmak orta kulak hakkında bilgi verecektir. İç kulaktaki işitme kaybı günler sonra da çıkabilir. Bunun için bir test yapılması sonuçların görülmesi açısından faydalı olacaktır. Daha sonra şikayet devam ederse kontrol gerekebilir.” sözlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu