Haber

Polonyalı ve Ukraynalı Uzmanlar Ukrayna’da Toplu Mezar Buldu

Polonyalı ve Ukraynalı uzmanlar, İkinci Dünya Savaşı sırasında Ukrayna’nın batısındaki Puzhniki köyünde Ukraynalı milliyetçiler tarafından öldürülen Polonya vatandaşlarının toplu mezarını ortaya çıkardı.

Polonya Başbakanlık Ofisi’nden Michal Dworczyk, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “1945’te öldürülen Puzhniki sakinlerinin gömüldüğü yerde toplu mezar bulundu.” Bu kelimeyi kullandı.

Dworczyk, Polonyalı ve Ukraynalı uzmanların 4 ay süren yoğun arama çalışmalarının ardından 1945 yılında eski Puzhniki köyünün (Chortkiv bölgesi, Ternopil Oblastı, Batı Ukrayna) sakinlerinin gömüldüğü toplu mezarı bulduğunu kaydetti.

Kültür Bakanı Piotr Glinski, X’e yaptığı açıklamada, Polonya’nın cenazelerin onurlu bir şekilde gömülebilmesi için mezardan çıkarılması ve incelenmesi için Ukrayna’dan izin istediğini belirtti.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, “Ukrayna’nın Ternopil bölgesinde Polonyalı ve Ukraynalı araştırmacılar, Volhynia katliamı kurbanlarının cesetlerinin bulunduğu bir çukur buldu. Çalışmalar devam ediyor ve devam edecek. Bu konuyu bir sonuca ulaştıracağız. Buna borçluyuz. Katliamın binlerce kurbanına ve ailelerine.” değerlendirmesini yaptı.

Volhynia katliamı

Polonya’da, Ukrayna Asi Ordusu’nun (UPA) 1943-1945’te gerçekleştirdiği etnik arındırma operasyonunda 100 bin Polonyalı öldürüldü.

Volhynia’nın yanı sıra Doğu Galiçya’da da yaşanan katliamlar, Ukrayna’nın İkinci Dünya Savaşı sonrasında Polonya’ya ait olan bölgeler üzerinde egemenlik kurmasını sağlamayı amaçlayan “etnik temizlik” olarak nitelendiriliyor.

“Kanlı Pazar” olarak bilinen 11 Temmuz 1943, UPA birliklerinin onlarca kasaba ve köye saldırıp Polonyalıları öldürdüğü ve ardından yerleşim yerlerini yaktığı en şiddetli gün olarak tarihe geçti.

Polonya’daki katliamlar nedeniyle her yıl anma törenleri düzenleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu