Haber

Rosatom, Akkuyu NGS ekipmanlarının sevkiyatı için benzersiz bir operasyona imza attı

Rusya’nın Mersin şehrinde inşa edilen Akkuyu Nükleer Santrali’nin (NGP) 1. Güç Ünitesi için üretilen ekipmanlar. Petersburg kentinde donmuş Neva Nehri üzerinde açılan köprülerden geçildi.

İki yatay nem ayırıcı ve yeniden ısıtma sisteminden oluşan ekipmanın nehirden geçirilmesi için gerçekleştirilen bu eşsiz operasyona, 3 buz kırıcı ve 2 römorkörün yanı sıra özel müdahale araçları da eşlik etti.

St. Petersburg’da genellikle yaz aylarında gemilerin geçişine açılan köprüler, bu operasyonla Akkuyu NGS için kış koşullarında da açıldı.

Ekipman, St. Petersburg’un en değerli tarihi mekanları olan Smolny, Hermitage, Peter ve Pavel Kaleleri ile Volodarsky, Alexander Nevsky, Bolsheokhtinsky, Liteyniy, Trinity, Saray ve Blagoveshchensky köprüleri güzergah boyunca taşındı.

Rosatom’un makine imalat bölümünün bir modülü olan İzhora Fabrikası Üretim Müdürü Pavel Kosterin, konuya ilişkin şunları söyledi: “Kışın Neva Nehri boyunca nakliye yapmak çok karmaşık bir lojistik operasyondur. İlk defa başa çıkmamız gereken birçok sorunla karşı karşıya kaldık. İskeleden St. Petersburg’a yolculuğun konforlu ve güvenli olması için birçok organizasyon hizmet vermiştir. “St. Petersburg yetkililerine ve karmaşık sorunları çözmemize yardımcı olan tüm kuruluşlara minnettarız.”

St. Petersburg limanından sevk edilen ekipmanlar yakın zamanda Akkuyu NGS inşaat sahasına teslim edilecek.

Kış kuralları çerçevesinde yapılması açısından bir ilk olan bu sevkiyat, Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom’un tüm uluslararası yükümlülüklerini koşulsuz yerine getirme politikasının bir örneği olarak öne çıkıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu