Ekonomi

Sanofi, Fransız biyo-üretimini 1 milyar Euro’luk yatırımla güçlendiriyor

PARİS – Küresel bir biyofarmasötik şirketi olan Sanofi, bugün Fransa’daki biyo-üretim kapasitesini genişletmek üzere 1 milyar Euro’nun üzerinde önemli bir yatırım yapacağını duyurdu. Bu girişim 500’den fazla yeni istihdam yaratacak ve ülkenin temel ilaçları üretme kapasitesini arttıracak.

Yatırım, Sanofi’nin Fransa’daki üç tesisinde üretimi destekleyecek: Vitry-sur-Seine, Le Trait ve Lyon Gerland. Vitry-sur-Seine’de şirket, tesisin monoklonal antikor üretim kapasitesini iki katına çıkaracak bir tesis inşa etmek için 1 milyar Euro yatırım yapmayı planlıyor. Bu genişlemenin KOAH, astım, multipl skleroz ve tip 1 diyabet gibi kronik hastalıklara yönelik tedavilerin üretimini desteklemesi ve potansiyel olarak dünya çapında milyonlarca hastaya hizmet vermesi bekleniyor. Yatırımın 350 kişiye istihdam yaratması öngörülüyor.

Le Trait’te Sanofi, yeni biyolojik ilaçların ve aşıların piyasaya sürülmesini desteklemesi beklenen biyolojik ilaç formülasyonu, dolum, cihaz montajı ve paketleme kapasitelerini geliştirmek için 100 milyon € yatırım yapacak. Bu tesis aynı zamanda çeşitli enflamatuar hastalıklar için bir tedavi olan Dupixent®’in büyümesine de yardımcı olacak. Le Trait’teki yatırım 150 kişilik istihdam yaratılmasına katkıda bulunacak.

Lyon Gerland’da şirket, tip 1 diyabet için bir tedavi olan TZield® üretimini Fransa’ya transfer etmek için 10 milyon € yatırım yapıyor. Bu hamle, Sanofi’nin Nisan 2023’te satın aldığı ve daha önce Avrupa dışında üretilen biyolojik ilacın üretimini yerelleştirmeyi amaçlıyor.

Sanofi CEO’su Paul Hudson’a göre, bu yatırımlar Sanofi’nin Fransa’ya yönelik süregelen taahhüdünün bir parçası olup, geleceğin ilaçlarını üretme ve bunları dünya çapındaki hastaların kullanımına sunma stratejisiyle uyumludur. Hudson, şirketin 2020’den bu yana geçirdiği dönüşümün, geliştirilmekte olan rekor sayıda ilaç ve aşıya yol açtığını vurguladı.

Sanofi’nin Avrupa Birliği’ndeki endüstriyel ayak izi, küresel üretiminin %60’ından fazlasını oluşturuyor ve aktif bileşenlerinin yalnızca %5’i Asya’dan temin ediliyor. Bu stratejik konumlandırma, 2023 yılında Fransa için 13 milyar Avro’nun üzerinde bir ticaret dengesi fazlasına katkıda bulunmuştur.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Yeni yatırımlar, Sanofi tarafından Covid-19 salgınından bu yana başlatılan ve Fransa’da yeni ilaç ve aşı üretim kapasitesi oluşturmayı amaçlayan diğer önemli projeleri tamamlıyor. Bu projeler arasında Neuville-sur-Saône’da biyolojik ilaçlar ve aşılar için evrimsel bir tesis için yaklaşık 500 milyon Euro’luk bir yatırım ve Val de Reuil’de Avrupa’nın en büyük grip aşısı üretim birimi için 250 milyon Euro’luk bir yatırım yer alıyor.

Sanofi’nin Fransa Başkanı Audrey Derveloy, şirketin Fransa’yı temel ilaç ve aşı üretimi için stratejik platformlarla donatma konusundaki tarihsel kararlılığını vurguladı. Bu çabalar Sanofi’nin immünoloji alanında dünya lideri olmaya odaklanan “Kazanmak için Oyna” stratejisiyle de uyumludur.

Bu makale basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu