Ekonomi

Sberbank, Rusya’da başlayan “İslami bankacılık deneme sürecine” katıldı

Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan yazılı açıklamada, Sberbank’ın iştirak bankacılığı olarak da bilinen faizsiz bankacılığın deneme sürecine katıldığı belirtildi.

Ülkede faizsiz bankacılığın deneme amaçlı kullanılmasına izin veren ve 1 Eylül’de yürürlüğe giren maddeyle, Rusya’nın Tataristan, Dağıstan, Çeçenya ve Başkurdistan bölgelerinde faizsiz bankacılığın “yasal deneme süresi” başladı.

Yasaya göre deneme süresi 1 Eylül 2025’e kadar sürecek ve Rusya Merkez Bankası sürecin uygulandığı bölgelerin listesini genişletme yetkisine sahip olacak.

Dava sürecine katılacak kurumlar, iştirak bankacılığı sürecini yürütürken faiz oranını belirleyemeyecek, tütün ve alkol üretimi, silah ve mühimmat gibi ürünlerin ticareti ve kumarla ilgili faaliyetleri finanse edemeyecek. .

İslami bankacılık popülerlik kazanıyor

Rusya’da Müslümanların toplam nüfusa oranının 10 yıl içinde yüzde 30’a çıkması beklenirken, faizsiz bankacılık da popülerlik kazanıyor.

Sberbank Kıdemli Lider Yardımcısı Oleg Ganeev, İslami ekosistem pazarının küresel ölçekte 7,7 trilyon dolara ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu