Teknoloji

Snapdragon 8 Gen 4, iPhone işlemcilerinden daha güçlü olabilir

Snapdragon 8 Gen 4’ün sızdırılan benchmark testleri, teknoloji dünyasında oldukça ses getireceğe benziyor. Qualcomm’un yaklaşmakta olan amiral gemisi işlemcisinin iPhone’ları ezecek güce sahip olabileceğini öne süren bir sızıntıyla birlikte, birçok kişi yeni yonga setinin piyasaya sürülmesini merakla beklemeye başladı.

Çeşitli çevrimiçi forumlarda ve teknoloji web sitelerinde ortaya çıkan sızıntıya göre, Snapdragon 8 Gen 4’ün benchmark skorları epey etkileyici. Sızıntılarda işlemci, en yeni iPhone modellerine güç veren Apple’ın A17 Pro çipinden daha iyi bir performans gösteriyor.

Sızıntı, Snapdragon 8 Gen 4’ün tek çekirdekte 3.500 puan aldığını iddia ediyor. Bu durumda da Apple’ın sıradaki A18 çipinin öngörülen 3.300 puanı ile karşılaştırıldığında Snapdragon’un daha iyi bir performans gösterdiği açık. Ayrıca sızıntıda, Snapdragon 8 Gen 4’ün ana çekirdeğinin 4.3GHz’de çalışacağını ve bunun Snapdragon 8 Gen 3’ün 3.3GHz hızından önemli ölçüde daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Sızdırılan kıyaslamalar etkileyici olsa da bunun her zaman tüm hikayeyi anlatmadığını unutmamak lazım. Yazılım optimizasyonu, termal soğutma ve güç verimliliği gibi faktörler bir cihazın günlük kullanımda performansını fazlasıyla etkilediğinden, çoğu durumda gerçek dünya performansı kıyaslama puanlarından önemli ölçüde farklı olabilir. Yani sızıntılar yeni yonga setinin önemli bir performans artışı sunacağını gösterse de en yeni iPhone’ları her açıdan geride bırakması kolay olmayacaktır.

Yine de sızdırılan kıyaslamalar Snapdragon 8 Gen 4’ün Apple’ın işlemcileri için zorlu bir rakip olacağını gösteriyor. Geliştirilmiş yapay zeka yetenekleri, daha iyi grafik performansı ve daha yüksek hızıyla bu yeni yonga seti, Android kullanıcılarını son derece memnun edecek gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu