Ekonomi

Zeytinyağı fiyatlarında can sıkan gelişme: İki katına çıktı

Aşırı sıcak ve kuraklık zeytin üretimini vurdu. Rekoltedeki düşüş hızlıcazeytinyağı fiyatlarına yansıdı.

Kuraklık özellikle güney Avrupa ülkelerini vururken Türkiye’de de etkisini gösterdi. İspanya, verimdeki keskin düşüş nedeniyle ithalatı artırdı. Türkiye’den İspanya’ya yapılan ihracat yılın ilk 6 ayında yaklaşık 27 katına çıkarak 203,9 milyon dolara ulaştı. Nisan ayında 5 euro civarında olan zeytinyağı fiyatı 8 euroya yaklaşarak rekor kırdı.

Dünyada artan fiyatlar Türkiye’ye de sıçradı. Maliyetlerin yansımasıyla fiyatlar yükselmeye başladıZeytinyağında ise çiftçide litre başı 70 TL ile başlayan dönem, temmuz ortasında 175 TL’ye ulaştı. Sektör uzmanlarına göre fiyat artışları devam edecek.

İHRACAT FİYATINA GÖRE UCUZ
Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat “Bu fiyat üreticiyi sevindiriyor ama daha önce petrolünü satanlara yazık. Ürünlerin yüzde 70’i satıldı. Petrolü cari fiyatlarla satan çok az insan var. Ucuz bir fiyat. Bu yıl Türkiye’nin ömrü boyunca gördüğü en yüksek verim.Önümüzdeki yıl için rekolte düşük görünüyor. Bu da insanları stres altına sokar. İhracatı 7 euro olan zeytinyağını bugün hala 127 TL’den 180 TL’ye kadar market raflarında bulabilirsiniz. Piyasada 200 TL’ye bulsanız da yine ihracat fiyatından ucuz.”söz konusu.

 

KAYNAK: NTV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu