Ekonomi

Avustralya Başbakanı: Çin ile ilişkilerimiz tamamlayıcıdır

ŞANGAY, 5 Kasım (Xinhua) — Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, diyalog ve işbirliği yoluyla kurulacak ilişkinin Avustralya ve Çin’in yararına olduğunu belirtti.

Albanese bu açıklamayı Pazar günü 6. Çin Uluslararası İthalat Fuarı ve Hongqiao Uluslararası Ekonomik Forumu’nun açılış töreninde yaptığı konuşmada yaptı.

Çin’e yedinci kez geldiğini belirten Albanese, bunun Başbakan olarak ilk ziyareti olduğunu ifade etti.

Bu yılın, Avustralya ile Çin arasında 50 yıl önce yaşanan üç önemli olayın yıl dönümü olduğunu hatırlatan Albanese, şöyle konuştu: Bunlar, Avustralya’nın Çin’deki ilk büyükelçiliğinin açılışı, iki ülke arasında ilk ticaret anlaşmasının imzalanması ve Çin’deki ilk ticaret anlaşmasının imzalanmasıydı. Dönemin Avustralya Başbakanı Gough Whitlam’ın Çin’e ilk ziyareti. listelenmiş.

Başbakan, Çin-Avustralya ilişkilerinin olgun ve tamamlayıcı olduğunu belirtti.

Albanese, Çin-Avustralya Serbest Ticaret Anlaşması’nın 2015’te yürürlüğe girmesinden bu yana mal ve hizmet ticaretinin neredeyse iki katına çıkmasını örnek olarak gösterdi. Başbakan, artık giderek daha fazla yüksek kaliteli Avustralya ürününün Çin’deki tüketicilere sunulduğunu kaydetti. Çinli işletmelere değerli girdiler sağlıyor.

haber-kemaliye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu