Haber

DSÖ’den COVID-19 açıklaması: Pes etmedik

Ghebreyesus, DSÖ’de düzenlediği haftalık basın toplantısında, 6 Şubat’ta Türkiye ve Suriye’de Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgeleri ziyaret ettikten sonra dün Cenevre’ye döndüğünü belirterek, deprem bölgelerinde gördüğü yıkım ve acıya dikkat çekti. onu derinden etkiledi.

Hatay’da çok sayıda binanın yıkıldığını veya hasar gördüğünü anlatan Ghebreyesus, depremin ardından Türkiye’nin büyük yıkıma rağmen aynı büyüklükte müdahalelerde bulunduğunu söyledi.

Ghebreyesus, “Depremden sonraki ilk iki haftada 55 binden fazla bakıma muhtaç insan helikopter, ambulans ve araçlarla Türkiye genelindeki hastanelere nakledildi. İlk günden itibaren Türkiye’deki saha müdahalelerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca öncülük ediyor. depremden en çok etkilenen bölgeler.” söz konusu.

Çok sayıda Sağlık Bakanlığı ekibinin etkilenen bölgelere hareket ettiğini belirten Ghebreyesus, grupların çadır, konteynır ve araçlarda sağlık çalışanları ve diğer müdahale ekipleriyle yan yana yaşadığını söyledi.

Sağlık çalışanlarının hem Türkiye’de hem de Suriye’de özverili çalışmalarından etkilendiğini dile getiren Ghebreyesus, beyin sarsıntısının her iki ülkede de benzeri görülmemiş acılara yol açtığını kaydetti.

pandemik süreç

Son günlerde COVID-19 salgınının kaynağına olan ilginin yeniden arttığına dikkat çeken Ghebreyesus, “Salgının kaynağına dair bilgisi olan bir ülke varsa bunu DSÖ ve uluslararası kuruluşlarla paylaşması elzemdir.” bilimsel topluluk Suçu paylaşmak değil, salgının nasıl başladığına dair anlayışımızı ilerletmek, böylece gelecekteki salgınları ve salgınları önleyebilir, hazırlayabilir ve bunlara yanıt verebiliriz.” söz konusu.

DSÖ’nün Kovid-19 Patojenlerinin Kökenini Araştırmak İçin Bilimsel Temyiz Kümesini (SAGO) 2021’de kurduğunu hatırlatan Ghebreyesus, SAGO’nun geçen yılki raporunda Çin’de veya diğer ülkelerde asıl yapılması gerekenin çeşitli hipotezleri doğrulamak veya ortadan kaldırmak olduğunu söylemişti. COVID-19 salgınının kökenleri ile ilgili. çalışmasına dikkat çekti.

Ghebreyesus, DSÖ’nün Çin’e bilgi paylaşımı konusunda şeffaf olması, gerekli araştırmaları yapması ve sonuçları paylaşması çağrısını sürdürdüğünü belirterek, bu amaçla üst düzey Çinli yetkililerle birçok kez görüştüğünü söyledi.

imranliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu