Ekonomi

Erzurum Valiliği’nden Ekrem İmamoğlu’na yönelik saldırıya ilişkin açıklama

Erzurum Valisi Okay Memiş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla kentte düzenlenen “Halk Buluşması”nda yaşanan gerginliğe ilişkin, “Bugün Havuzbaşı Kent Meydanı resmi olarak duyurulan miting alanı değildi. Resmi bir miting alanında, “Daha birçok güvenlik önlemi alabilirdik ve bunu sağlayabilirdik.” dedi.

Vali Memiş, Valilik’te düzenlediği basın toplantısında, İmamoğlu’nun kent ziyaretinin “miting” değil, “esnaf ziyareti” olarak planlandığını söyledi.

Memiş, seçim yasaklarının 4 Mayıs itibarıyla başladığını, 4 Mayıs itibarıyla da seçimlerle ilgili tüm emir komuta zincirinin il ve ilçe seçim kurullarında düzenlendiğini bildirdi.

“1000’den fazla polis kardeşimizi görevlendirdik”

“Daha önce bize yapılan başvurularda toplantı yeri olarak gösterdiğimiz bir yer vardı. Orada toplantı yoktu. Bu 4 Mayıs’tan önceki tarih içindi. Bu tarihten sonra toplantı yapılamadı ve sayın il başkanımız. Sayın İmamoğlu’nun ilimize yaptığı ziyaretlerden bahsettik.Bu konudaki yetkinin il ve ilçe seçim kurullarında olduğunu, tüm siyasi partilerin gerekli demokratik haklarını kullanabileceklerini ve önümüzdeki süreçte her türlü tedbiri alacağımızı söyledik. böyle bir ziyaret olması durumunda bu noktada bir miting için değerlendirilebilirdi.Fazla yasaklayıcı davranmamak adına bizim için önemli olan siz değerli misafirlerimizin güvenliğini konuştuk.Gerçekten o zaman planlanmıştı.Planlamıştık. Sayın İmamoğlu’nun havalimanından şehir merkezine, havalimanından şehir merkezine ve bir sonraki olası konuşma alanından diğerine şehrimizi ziyaret etmesi için güvenlik önlemlerimizi buna göre aldık ve hatta şunu söyleyebiliriz. çok üst düzey önlemler aldık” dedi.

İmamoğlu’nun havalimanına indikten sonra kent merkezine geldiğini söyleyen Memiş, “Esnaf ziyaretinin ardından olası sohbet yerlerinden biri olan Havuzbaşı’na yönlendirildiler ve direkt geldiler. Gerekli güvenlik önlemlerini aldık. 1000’in üzerinde polis kardeşimizi ve arkadaşımızı buraya görevlendirmiştik.O konuşmasını yaparken bariyerlerin arkasına su şişeleri atılmaya başlandı.Sohbeti yarıda bırakarak hava alanından ayrılıp şehrimizden ayrıldılar.

“Resmi olarak duyurulan bir miting alanı değildi”

Memiş, devlet olarak tüm siyasi partilerin programlarında gerekli güvenlik tedbirlerini almanın görevi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Bugün Havuzbaşı Kent Meydanı resmi olarak ilan edilmiş bir miting alanı değildi. Resmi olarak ilan edilmiş bir miting alanı olsaydı çok daha fazla güvenlik önlemi alıp bunu sağlayabilirdik. Bugüne kadar Cumhurbaşkanımız da dahil olmak üzere birçok siyasi cumhurbaşkanı ziyaretimize geldi. il.Her türlü çalışmaları yaptılar.Aslında Meral Akşener hanım daha önce ilimizi ziyaret etmişti.Orada da birebir görüşme yapıldı.Olay gelişti zaten.Ziyaretlere karşı daha esnek hareket ediyoruz. miting dışında vatandaş ve esnafın bu tür tedbirleri almaya çalışıyoruz.Yaklaşımımız yasaklayıcı bir yaklaşım değil, Mevzuatın bize verdiği yetki çerçevesinde hareket ederek, seçim ortamında gerekli güvenlik tedbirlerini almaktır. herkes.”

Programın yapıldığı alanın miting alanı olmadığını yineleyen Memiş, “Bu nedenle önlemlere, bariyerlere rağmen hemen arkasından müdahale oldu. Ondan sonra gerekli müdahaleyi yaptık. olay yerinde müdahale edildi. Ancak onlar tarafından ‘çok uygun değil’ olarak değerlendirildi. Orada harap bir bölüm vardı. 17 kişi sağlık kuruluşlarına başvurdu. 9’unu tedbir amaçlı müşahede altında tutuyoruz ama durumları ciddi değil. .Hafif yaralılar takip ediyoruz.Çalışmalarımız devam ediyor.Görüntülerimiz de var.Gerekli müdahalelerimiz de var.Yapıldı.” ifadeleri kullandı.

Vali Okay Memiş şunları söyledi:

“Gerekirse gözaltı işlemleri de yapılacak. Önemli olan orada üslupla sinirlenenleri sakinleştirmekti. Bölgeye gelen vatandaşların Sayın Bakanımızın sözünü dinlemesini sağlamak bizim asli görevimizdir.” .İmamoğlu sağlıklı bir şekilde oradan ayrıldı.Şu anda temin ettik diyebilirim.İhtiyaç sahibi olmak.İhtiyaç halinde, konunun savcılığa intikal etmesi ile birlikte gözaltı gerçekleşecektir.

Şu anda 3 vatandaşımız ve 2 vatandaşımız üniversite hastanemizde müşahede altında olup diğerleri şehir hastanesinden taburcu edilmiştir. Burada bir hususu özellikle belirtmek isterim ki Erzurumlu tüm vatandaşlarımız ve genel olarak yaşanan olaylarda böyle bir soruna müdahil olunmamalıdır. Devlet olarak bu konuyu doğal olarak inceleyeceğiz. Yani özellikle sosyal medya ve yayın kuruluşlarında yer alan konulara prestij vermeyelim. Olayı bilgilerimiz çerçevesinde yorumlamanın daha uygun olacağını düşünüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu