Ekonomi

Esnaf emekli olmanın zor olduğundan şikayetçi

ensonhaber.com

Esnaf, işçilerle birebir çalışarak emekli olmak ve işçilerle bire bir aylık maaş almak istiyor.

Küçük esnaf bu zor şartlardan dolayı işyerlerini kapatıyor ve personel oluyor.

“EYT’den Bağ-Kur esnafı yararlansın”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TBMM tatile girmeden önce Bağ-Kur esnafı ve staj mağdurları için ek bir unsur ve Çağın hizmetine sunulması gerektiğini hatırlattı. Emeklilikte (EYT).

Esnaf emekliliğe giden yolda haksızlığa uğradığını düşünüyor.

“Prim gün sayısı eşitlenmeli”

Palandöken yaptığı açıklamalarda emeklilik kurallarının düzenlenmesi için prim gün sayılarının eşitlenmesi ve norm birliğinin sağlanması gerektiğini her fırsatta dile getiriyor.

“Esnaf prim farkını ödeyebilmek için 7-8 yıl daha çalışıyor”

TESK’in bu konudaki serüveni şöyle:

Birçok kişi EYT ile genç yaşta emekli olmaya çalışırken, esnaf orta prim farkını yatırıma yatırmak için 7-8 yıl çalışmak zorunda kalıyor.

“Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı”

Bendevi Palandöken, günde 18 saat çalışan esnaf 9 bin prim gününde emekli olurken, 8 saat çalışan SSK’lının 7 bin 200 günde emekliye ayrılmasının Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirterek, şu bilgileri aktardı:

“Tüccarlara geçmişe dönük borçlanma hakkı verilmeli”

Mağduriyeti ortadan kaldırmak için esnafımızın da tıpkı SSK’lılar gibi 7 bin 200 prim gün ile emekli olabilmesi gerekiyor. EYT yönetmeliği esnafımızın bu sorununu çözmediği gibi geçmişe dönük borçlanma hakkı verilmediği için mağduriyetlerini artırdı. Öte yandan esnafa sağlanacak geriye dönük borçlanma hakkı ile devlete değerli bir gelir kaynağı sağlanıyor.

kuluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu