Ekonomi

Siemens 2024 mali yılına başarılı bir başlangıç ​​yaptı

Siemens, 31 Aralık 2023 itibarıyla sona eren ilk çeyrekteki performansıyla 2024 mali yılına başarılı bir başlangıç ​​yaptı. Endüstriyel İş Kolu karı neredeyse tüm endüstriyel iş birimlerinde 2,7 milyar euro artarak mali yılın ilk çeyreğinde rekor kırdı. Şirketin net karı yüzde 56 arttı.

Siemens, 2024 mali yılına başarılı bir başlangıç ​​yaptı. Şirketin açıkladığı bilgilere göre, sipariş alımı 2024 yılının ilk çeyreğinde (2023 ilk çeyreği: 22,6 milyar euro) kıyaslanabilir bazda yüzde 2 artışla 22,3 milyar euroya ulaştı. Gelir, karşılaştırılabilir bazda yüzde 6 artışla 18,4 milyar avroya yükseldi (2023’ün ilk çeyreği: 18,1 milyar avro). Endüstriyel İş Kolu kârı 2,7 milyar euro (2023 ilk çeyreği: 2,7 milyar euro) olarak kaydedilirken, Endüstriyel İş Kolu kar marjı yüzde 15,8’e (2023 ilk çeyrekte yüzde 15,7) yükseldi. Küme düzeyinde serbest nakit akışı bir önceki yıla göre önemli ölçüde artarak 1 milyar avroya ulaştı (2023’ün ilk çeyreği: 0,1 milyar avro). Net gelir yüzde 56 artışla 2,5 milyar avroya yükseldi (2023’ün ilk çeyreği: 1,6 milyar avro). Sanal ortamda gerçekleştirilecek Yıllık Hissedarlar Toplantısında, 2023 mali yılı için hisse başına 4,70 Euro tutarındaki temettü teklifi oylanacak (2022 mali yılı: 4,25 Euro).

Sonuçlar hakkında yorum yapan Siemens Lideri ve CEO’su Roland Busch, “Şirketimiz bir kez daha güçlü bir çeyrek geçirdi ve kârlı büyüme yolculuğuna devam etti. Yapay zekayı daha da erişilebilir hale getirmek için Microsoft ve AWS ortaklıklarımızın kapsamını genişlettik. Müşterilerimiz, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik dönüşümlerinde kendilerini geliştiriyorlar.” “Onları destekleyecek teknoloji ortakları olarak bize güvenleri tam” dedi.

Siemens AG Finans Direktörü Ralf P. Thomas şunları söyledi: “Serbest nakit akışımız, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre belirgin bir artışla 1 milyar avroyu aştı. Uygulama gücümüzü artırmaya odaklanmaya ve 2024 yılı için beklentilerimizi netleştirmeye devam ediyoruz. mali yıl.”

Endüstriyel İş Kolu karı ilk çeyrekte rekor kırdı

Şirket, 2024 yılının ilk çeyreğinde gelirini karşılaştırılabilir bazda yüzde 6 artışla 18,4 milyar avroya çıkardı; yani döviz kuru ve portföy etkilerine göre düzeltilmiş (2023 ilk çeyreği: 18,1 milyar avro).

Toplam sipariş alımları, karşılaştırılabilir bazda bir önceki yıla göre yüzde 2 artış göstererek 22,3 milyar avroya (2023 ilk çeyreği: 22,6 milyar avro) ulaştı.

Sipariş-satış oranı 1,21 gibi güçlü bir rakama ulaştı

Artık siparişler 113 milyar euro ile rekor kırdı. Endüstriyel İş Kolu kârı yüzde 3 artışla 2,7 milyar avroya ulaşarak mali yıl bazında yeni bir ilk çeyrek rekoru kırdı (2023’ün ilk çeyreği: 2,7 milyar avro). Endüstriyel İş Kolu kar marjı yüzde 15,8’e yükseldi (2023 ilk çeyrek: yüzde 15,7). Net gelir, Siemens Energy AG’deki yüzde 8 hissenin Siemens Pension-Trust eV’ye devredilmesi ve sözleşmenin sona erdirilmesiyle bağlantılı olarak Siemens Power Investments aracılığıyla elde edilen 0,5 milyar euroluk faizi de içeren güçlü bir ivmeyle yüzde 56 artarak yüzde 2,5’e yükseldi. özsermaye sistemi muhasebesi. milyar avro (2023’ün ilk çeyreği: 1,6 milyar avro). Alım fiyatı dağılımı muhasebesi öncesi hisse başına temel faiz, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 53 artarak 3,19 avroya (2023 ilk çeyreği: 2,08 avro) ulaştı.

Sürdürülen ve durdurulan faaliyetlerden kaynaklanan serbest nakit akışı, mevsim koşulları da dikkate alındığında tam seviyeye ulaşarak bir önceki yıla göre önemli bir iyileşme göstererek 1 milyar avroya ulaştı (2023 ilk çeyreği: 0,1 milyar avro). Bu artışın temelinde Endüstriyel İş kolunda serbest nakit akışında kaydedilen 1,3 milyar Euro’luk (2023 ilk çeyreği: 0,4 Euro) artış yer aldı.

Akıllı Altyapı ve Mobilitede güçlü performans

Dijital Endüstriler iş kolunda 4,6 milyar Avro olarak kaydedilen toplam gelir, karşılaştırılabilir bazda neredeyse sabit kaldı. Yazılım bölümündeki yüksek gelir, özellikle yüksek marjlı ürünlerde olmak üzere otomasyon bölümündeki gelir düşüşleriyle fazlasıyla dengelendi. Piyasa koşullarının yıldan yıla zayıflaması ve özellikle otomasyon iş kollarının etkisiyle müşterilerin stoklarını eritmeye devam etmesi nedeniyle siparişler benzer bazda yüzde 31 düşüşle 4 milyar avroya geriledi.

Kâr, esas olarak düşük kapasite kullanımı ve daha az elverişli ürün karışımı nedeniyle yüzde 20 düşerek 895 milyon avroya geriledi. Bu durumun sonucunda kar marjı yüzde 19,6 olarak kaydedildi.

Zorlu ortama rağmen Akıllı Altyapı iş kolunda sipariş alma

Geçen yılın aynı çeyreğine benzer seviyede kalarak 5,8 milyar euro ile güçlü bir performans sergiledi. Siparişlerin bir kısmı yeniden imzalanan değerli sözleşmelerden oluşuyordu. Gelir benzer bazda yüzde 9 artarak 4,8 milyar avroya yükseldi. Örneğin bilgi merkezlerine ve elektrik dağıtımına olan talebin artması, özellikle kısa satış döngüsüne sahip işletmelerde makroekonomik aksaklıkların dengelenmesine yardımcı olduğundan, tüm bölgeler gelir artışına katkıda bulundu. Kâr yüzde 26 artışla 885 milyar euroya yükselirken, kâr marjı yüzde 18,3 (2023 ilk çeyreği: yüzde 15,3) oldu. Akıllı Altyapı işinde, geçmiş portföy faaliyetlerine ilişkin yükümlülüğün kısmen ortadan kaldırılmasından kaynaklanan 94 milyon Euro’luk olumlu etki sayesinde hem kâr hem de kârlılık şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştı.

Mobilite işinde gelir benzer bazda yüzde 12 artışla 2,7 milyar avroya yükseldi. Sipariş alımı, büyük sipariş hacimlerindeki büyümenin etkisiyle benzer bazda yüzde 92 artarak 5,6 milyar Euro’ya yükseldi. Tüm birimlerinde çift haneli gelir artışı yakalayan Mobilite iş kolu, özellikle demiryolu araçları ve demiryolu altyapı birimlerinde kalan siparişlerin gelire dönüştürülmesinde güçlü bir performans sergiledi. Kâr yüzde 29 artışla 251 milyar avroya yükselirken, kâr marjı ise yüzde 9,3 olarak kaydedildi. Rusya’ya ilişkin bazı kalıcı etkilerin bu orana yaklaşık bir puanlık katkısı olmuştur.

Temettü teklifi sanal ortamda gerçekleştirilecek Yıllık Hissedarlar Toplantısında oylanacak.

Siemens AG’nin olağan Yıllık Hissedarlar Toplantısı, şirketin ilk çeyrek rakamlarının açıklanmasının hemen ardından bugün gerçekleştirilecek. Şirketin hissedarları, Yönetim ve Denetleme Kurullarının 2023 mali yılı için temettü hakkı olarak hisse başına 4,70 Euro temettü dağıtılmasına ilişkin önerisini oylayacak. 2022 mali yılı temettüsünden 0,45 euro daha yüksek olan önerilen temettü, Siemens’in kademeli temettü politikasının bir göstergesi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu