Ekonomi

“Türkiye uzay alanında çok bakir bir ülke”

Yıldız, NASA’da görev yaptığı süre boyunca Türkiye ile sürekli iletişim halinde olduğunu, konferanslara katıldığını, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine uzay konusunda farkındalık kazandırmaya çalıştığını anlattı.

NASA’daki süresiz sözleşmesini iptal ederek Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladığı Plan-S şirketi sayesinde son 2 yılda Türkiye ziyaretlerinin sıklaştığını belirten Yıldız, şöyle konuştu: “Türkiye’ye dair duygularım yeniden su yüzüne çıktı. Burada yapılacak çok şey olduğunu gördüm.

Türkiye özellikle uzay teknolojileri alanında çok bakir. Türkiye’nin en çok ihtiyacı olan şey uzay ekosisteminin kurulması ve geliştirilmesiydi. Türkiye’de görmek istediğim şey, bilim ve uzay alanında daha fazla araştırma merkezinin kurulması ve daha fazla özel uzay şirketinin kurulmasıdır. İnsanlar bu bölümleri daha fazla okumak isteyecek ve geleceğin mesleklerinin sayısı artacak.

Türkiye’de insanlar uzay alanında ilerleme gördükten sonra çocukları da bu alanlara yönelmeye başlayacak. “Türkiye’deki bu ekosistemin gelişmesi için elimden geleni yapmak için buraya geldim.” Yıldız, uzay teknolojilerinin aslında insan yaşamının artık vazgeçilmez bir parçası olduğuna dikkat çekerek, internetin artık uzayda da sunulduğunu anlattı.

“Astronotun daha geniş bir program haline gelmesine izin verin”

Türkiye’nin uzaya ilk astronotunu gönderdiğini ve bunun yıllardır hayalini kurdukları bir etkinlik olduğunu vurgulayan Yıldız, “Ben de gitmeyi çok isterim. Belki 1000’inci, belki 10.000’inci gideceğim ama gideceğim. boşluğa.” Yıldız, Türkiye’nin Ay Programı kapsamında diğer ülkeler gibi kendi mühendisleri tarafından üretilen bir araçla Ay’ın çevresini dolaşarak Ay’a inerek araştırma yapmayı planladığını anlattı. Bunun daha da ilerisine gidilmesi gerektiğinin altını çizen Yıldız, “Türk Uzay Ajansımızın da Mars’a gitmeyi hedeflemesi gerektiğine inanıyorum. Astronotluk programı daha geniş bir program haline gelmeli. Uzaya gitmek her zaman mümkün olmalı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu