Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Slovakya’daki erken seçimlere müdahale iddialarını yalanladı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Eylül ayında Slovakya’da yapılacak erken genel seçimlere müdahale ettikleri yönündeki iddiaları yalanladı.

Stoltenberg, Slovakya Başbakanı Ludovit Odor ile görüşmesinin ardından Slovakya’nın başkenti Bratislava’da düzenlediği ortak basın toplantısında soruları yanıtladı.

Slovakya ana muhalefet lideri Robert Fico’nun NATO’nun 30 Eylül’de yapılacak erken seçime bilgilendirme kampanyalarıyla müdahale etmeye çalıştığı yönündeki suçlamalarına yanıt veren Stoltenberg, “NATO farklı müttefik ülkelerde farklı bilgilendirme kampanyaları yürütüyor. normal. Bunu bir süre önce Slovakya da dahil olmak üzere birçok ülkede birçok kez yaptık.” söz konusu.

Stoltenberg, kamuoyunu NATO’nun faaliyetleri ve duruşu hakkında bilgilendirmek amacıyla şeffaf bilgilendirme faaliyetleri düzenlediklerini ve bunu ulusal makamlara uymak adına yürüttüklerini ifade etti.

NATO’nun demokrasiyi, özgürlükleri ve açıklığı korumak için var olduğunu vurgulayan Stoltenberg, “İç siyasi meselelere asla müdahale etmiyoruz. Her ülkenin kendi demokratik sürecini korumasına yardımcı olmak için varız.” dedi.

Koku’nun muhalefet liderine tepkisi

Slovakya’yı seçimlere kadar yönetecek teknokratik hükümetin başında bulunan Başbakan Odor, bu tür bilgilendirme faaliyetlerinin her ülkede yapıldığını, bunun sakıncalı ve gizli olmadığını, Avrupa Birliği’nin (AB) de taşıdığını söyledi. benzeri faaliyetlerden çıkar.

Odor, “NATO’nun seçimlerimize müdahale etmek istediğini düşünmek için hiçbir neden göremiyorum. Ne de olsa demokrasimiz var ve herkes kendi görüşüne sahip olabilir.” dedi. sözünü kullandı.

Muhalefet lideri Fico’ya atıfta bulunan Odor, “Birinin NATO’dan yanayım deyip de NATO’ya karşı her şeyi yapması çok garip” dedi. söz konusu.

Robert Fico, amacın Rusya’ya karşı Ukrayna’yı destekleyen Slovakların sayısını artırmak ve seçimlere müdahale etmek olduğunu savunarak NATO’nun halkla ilişkiler kampanyasını eleştirdi.

2012-2018 döneminde Slovakya’da başbakanlık yapan Fico, Ukrayna’ya desteği kesmek istiyor ve özellikle enerji alanında Rusya’ya yönelik yaptırımların sıkılaştırılmasına karşı çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu